Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Boeing 777 přestal nad Českem komunikovat, dostihly ho německé stíhačky

Česko

  2:16aktualizováno  11:37
LONDÝN/PRAHA - Obrovský dopravní Boeing 777-300 s 345 lidmi na palubě se odmlčel, když bratislavské řízení letového provozu předalo let do Prahy. Česká strana se snažila let indické společnosti Jet Airways z Bombaje do Londýna volat. Marně. Proto vyhlásila pohotovost.

Indický Boeing 777 doprovázený německými Eurofightery u Kolína nad Rýnem. foto: Facebook/Cirruspilot

Indický Boeing 777 Jet Airways.

Incident se odehrál už ve čtvrtek, specializované letecké servery o něm přinesly detaily v pondělí večer. Boeing 777, let 118, s 330 pasažéry a 15 členy posádky udělal chybu, když špatně nastavil „pražskou“ frekvenci, kterou mu české řízení letového provozu sdělilo. Podle webu www.avherald.com indický letoun nastavil frekvenci 132.980MHz, přičemž správná měla být 132.890MHz. Posádka Jet Airways pak nesledovala nouzové frekvence, na kterých se je snažila Praha kontaktovat.

To mělo za následek pohotovost. K mlčícímu letounu, který se neodchýlil od nahlášené letové trasy, vystartovaly dvě německé pohotovostní stíhačky Eurofighter, protože boeing se rychle přibližoval k německým hranicím.

Mluvčí Řízení letového provozu České republiky Richard Klíma řekl, že vyslání německých stíhaček bylo vzhledem k poloze indického letadla výhodnější. Podle portálu The Economic Times potíže se spojením způsobila nejen špatná frekvence, ale i skutečnost, že jeden z pilotů spal.

Stíhačka Eurofighter německého letectva.

„Taková záležitost se může stát dvakrát, třikrát do měsíce, nebo také ani jednou. Není to úplně něco supermimořádného,“ řekl Klíma. Mluvčí dodal, že podobné akce jsou koordinovany z centrály NATO.

Pražští dispečeři si pak všimli dalšího letadla společnosti Jet Airways, které bylo v německém vzdušném prostoru - šlo o spoj z Dillí do Londýna. Přes německé kolegy kontaktovali piloty tohoto letadla a požádali je, ať předají vzkaz, aby let 118 kontaktoval Prahu na nouzové frekvenci.

Po 33 minutách se pak mlčící letoun ozval. Protože se už blížil k německému Norimberku, instruovala ho Praha, aby kontaktoval německé kolegy, a uvědomili armádu, že indický letoun začal komunikovat. Když se to dozvěděli piloti Eurofighterů, začali zpomalovat a očekávali návrat na základnu. Německé velení se rozhodlo však nic neriskovat a stíhačky dostaly rozkaz Boeing 777 eskortovat. Let 118 nakonec bezpečně přistál v Londýně.

Celou situaci u Kolína nad Rýnem natočil jeden ze členů poblíž letícího stroje British Airways. Záznam pak umístil na Facebook. Oba piloti indických aerolinií nesmí létat do doby, než se celý incident vyšetří.

Německý portál DMM připomněl, že čtvrteční incident nebyl první, kdy z českého vzdušného prostoru vstoupilo do německého prostoru letadlo, které nekomunikovalo a jehož piloti spali. Před několika lety předaly české stíhačky německým dopravní stroj Air India, který uletěl celkem přes 1000 kilometrů na autopilota a s jehož spícími piloty se podařilo navázat spojení až nad Norimberkem, uvedl server.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!