Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

VIDEO: ‚Hlasujete o tom, zda si ČR zachová svou čest.‘ Ovčáček naléhá na Prahu 6 kvůli Koněvovi

Jiří Ovčáček při projevu k zastupitelům Prahy 6. foto: FB Jiří Ovčáček

PRAHA - Mluvčí prezidenta a televizní moderátor Jiří Ovčáček vyzval zastupitele Prahy 6, aby sochu maršála Koněva ponechali na místě. Učinil tak skrze dvouminutové video, které zveřejnil na svých sociálních sítích.
  9:22

Den před schůzí zastupitelstva Prahy 6, kde by se mělo hlasovat o osudu sochy maršála Koněva, oslovil přes video na sociálních sítí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zastupitele pražské šesté městské části. Ve videu s retro vizáží hodnotí Koněvův odkaz a argumentuje pro to, aby socha zůstala na Náměstí Interbrigády.

„Obracím se na vás s naléhavou prosbou jako člověk, který k vám promlouvá s velkou pokorou,“ vzkazuje politikům mluvčí Miloše Zemana. Čeká je totiž prý důležité hlasování o významné soše. Sovětský maršál prý podle Ovčáčka vykonal dobré skutky, ale i takové, za které si zaslouží nejvyšší kritiku.

Účet za transport Koněva. Převoz sochy do Moskvy by vyšel odhadem na 150 tisíc korun

Mluvčí Hradu připomněl osvobození Prahy i koncentračního tábora v Osvětimi. „To jsou hodnoty natolik vysoké, že bychom měli projevit nejen velkorysost k maršálu Koněvovi, ale především k sobě samým,“ sděluje v nezvykle nekonfliktním a smířlivém projevu Ovčáček. „Hlasujete o tom, zda si České republika zachová svou čest,“ dodává.

V závěru videa zmiňuje také jiné kontroverzní pomníky - protektorátního prezidenta Emila Háchy či obětí anglo-amerického bombardování Prahy. „Prosím nepodléhejte aktuálním záležitostem. Tady nejde o Miloše Zemana, Andreje Babiše či Ruskou federaci,“ konstatuje moderátor TV Barrandov.

O dalším osudu sochy bude hlasovat zastupitelstvo v čele se starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09) ve čtvrtek. O sochu projevila zájem některá soukromá muzea, ale také Koněvova dcera Natalja, která navrhla její převoz do Moskvy. Vedení Prahy 6 tento návrh uvítalo. Památník je vybaven plaketou vysvětlujícím Koněvovu roli i při krvavém potlačení maďarského povstání v roce 1956. Socha byla v minulosti několikrát terčem vandalů.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat