11. září 2019 9:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: ‚Hlasujete o tom, zda si ČR zachová svou čest.‘ Ovčáček naléhá na Prahu 6 kvůli Koněvovi

Jiří Ovčáček při projevu k zastupitelům Prahy 6. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Ovčáček při projevu k zastupitelům Prahy 6. | foto: FB Jiří Ovčáček

PRAHA Mluvčí prezidenta a televizní moderátor Jiří Ovčáček vyzval zastupitele Prahy 6, aby sochu maršála Koněva ponechali na místě. Učinil tak skrze dvouminutové video, které zveřejnil na svých sociálních sítích.

Den před schůzí zastupitelstva Prahy 6, kde by se mělo hlasovat o osudu sochy maršála Koněva, oslovil přes video na sociálních sítí mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček zastupitele pražské šesté městské části. Ve videu s retro vizáží hodnotí Koněvův odkaz a argumentuje pro to, aby socha zůstala na Náměstí Interbrigády.

„Obracím se na vás s naléhavou prosbou jako člověk, který k vám promlouvá s velkou pokorou,“ vzkazuje politikům mluvčí Miloše Zemana. Čeká je totiž prý důležité hlasování o významné soše. Sovětský maršál prý podle Ovčáčka vykonal dobré skutky, ale i takové, za které si zaslouží nejvyšší kritiku.

Mluvčí Hradu připomněl osvobození Prahy i koncentračního tábora v Osvětimi. „To jsou hodnoty natolik vysoké, že bychom měli projevit nejen velkorysost k maršálu Koněvovi, ale především k sobě samým,“ sděluje v nezvykle nekonfliktním a smířlivém projevu Ovčáček. „Hlasujete o tom, zda si České republika zachová svou čest,“ dodává.

V závěru videa zmiňuje také jiné kontroverzní pomníky - protektorátního prezidenta Emila Háchy či obětí anglo-amerického bombardování Prahy. „Prosím nepodléhejte aktuálním záležitostem. Tady nejde o Miloše Zemana, Andreje Babiše či Ruskou federaci,“ konstatuje moderátor TV Barrandov.

O dalším osudu sochy bude hlasovat zastupitelstvo v čele se starostou Ondřejem Kolářem (TOP 09) ve čtvrtek. O sochu projevila zájem některá soukromá muzea, ale také Koněvova dcera Natalja, která navrhla její převoz do Moskvy. Vedení Prahy 6 tento návrh uvítalo. Památník je vybaven plaketou vysvětlujícím Koněvovu roli i při krvavém potlačení maďarského povstání v roce 1956. Socha byla v minulosti několikrát terčem vandalů.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.