Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odletující jiskry, exploze pneumatiky. Rumunský kamion v Česku ohrožoval řidiče, převážel těžké dodávky

Šestatřicetiletý řidič rumunského kamionu ohrožoval řidiče na českých silnicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šestatřicetiletý řidič rumunského kamionu ohrožoval řidiče na českých silnicích. | foto: YouTube - Týdeník policie/reprofoto

JIHLAVA/PRAHA Jeho návěs se několikrát otřel o vozovku, až z něj létaly jiskry. V zatáčkách pravidelně přejížděl plnou čáru a nerozhodila jej ani kymácející se souprava, zatížená osmi vozidly, včetně dodávek. Nebezpečnou jízdu řidiče rumunského kamionu po českých silnicích přerušila až prasklá pneumatika, jež se rozlétla po cestě. Počínáním šoféra se zabývají dopravní policisté, patrně jej stihne sankce.

K události došlo na silnici mezi Jihlavou a Želetavou v úterý 14. srpna večer. Na kameru ji zachytil cestující z auta jedoucího za kamionem, jenž záznam posléze zveřejnil na svém facebookovém profilu. Video ukazující nebezpečnou jízdu vozidla s rumunskou SPZ se záhy rozšířilo na sociálních sítích, kde jej do čtvrtečního večera sdílely necelé čtyři tisíce uživatelů a zhlédlo takřka čtvrt milionu lidí.

„Mimochodem před natáčením ještě předjížděl ve vsi rychlostí přibližně 100 kilometrů za hodinu. To upoutalo naši pozornost,“ napsal k němu jeho autor Tomáš Máca, jenž mimo jiné ještě během jízdy informoval o situaci strážce zákona.

Policejní hlídka šestatřicetiletého řidiče kamionu zastihla na odstavné ploše v Dlouhé Brtnici, kde zrovna opravoval defekt na kole. „Policisté provedli kontrolu jeho dokladů, kontrolu nákladu z hlediska přípustných rozměrů a žádné porušení zákona nezjistili,“ řekla serveru Lidovky.cz jihlavská policejní mluvčí Dana Čírtková. Negativní podle jejích slov byla i provedená dechová zkouška.

Zdali bylo vozidlo přetížené, jak se může na první pohled zdát, není zřejmé. Ze záznamu je ovšem patrné, že řidič minimálně nerozvrhl svůj náklad na návěs tak, jak by správně měl. Nejtěžší auta umístil na jeho konec, kvůli čemuž pak návěs drhl o vozovku a byl hůře ovladatelný.

Video, které toto počínání zachycuje, obdržela policie až ve středu, tedy o den později, kdy šoféra kontrolovala. „Již se jím zabývají policisté z Dopravního inspektorátu Jihlava, kteří chování řidiče při jízdě zadokumentovali a celou věc předají k řešení do správního řízení,“ uvedla Čírtková.

Závěr správního orgánu a případnou výši sankce nelze předjímat. Policisté nicméně již nyní uznávají, že řidič kamionu porušil nejméně takzvané obecné povinnosti. To znamená, že se na silnici nechoval ohleduplně, aby neohrožoval ostatní šoféry či nepoškozoval životní prostředí. A nedodržel ani paragraf hovořící o tom, že náklad na vozidle musí být umístěný a upevněný tak, aby byla zajištěna stabilita a ovladatelnost vozu.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....