Středa 29. ledna 2020svátek má Zdislava 4 °C oblačno Předplatné LN
11. října 2019 9:33, aktualizováno  18:44 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Rebelové zablokovali v Praze dopravu a protestovali před ČT. Na sedm minut ‚ucpali‘ i důležitou Žitnou ulici

Na místě druhé blokády aktivisté strávili sedm minut a za tu dobu se jim... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na místě druhé blokády aktivisté strávili sedm minut a za tu dobu se jim... | foto: Michal Bernáth, Lidovky.cz

Praha Zhruba 25 aktivistů z ekologického hnutí Extinction Rebellion zablokovalo v ranní špičce u pražského Edenu přechod na křižovatce ulic Vršovická a U Slavie. Někteří řidiči se dostali do slovního konfliktu s protestujícími. Před šestou hodinou večer aktivisté zablokovali ulici Žitnou, kde na přechodu rozvinuli transparent a bránili v průjezdu autům, což se jim dařilo celých sedm minut. Efekt na dopravu byl zdrcující.

Městský autobus linky 136 stál hned u přechodu, jeho řidič vyběhl ven a hulákal na policisty stojící opodál. „Já vezu lidi do práce! Udělejte s nimi něco!“

Mezitím z jednoho zablokovaného auta vystoupil pán hřmotné postavy v modrém tričku a začal aktivistům vytrhávat jejich zelený transparent. „Jděte do p*dele, mně támhle nahoře uniká plyn,“ křičel na ně rozzuřený muž, zřejmě opravář.

Aktivisté z hnutí Extinction rebellion zablokovali dopravu na několik minut u...
Aktivisté z hnutí Extinction rebellion zablokovali dopravu na několik minut u...

To už ale nastoupili ke slovu státní policisté. Nejprve chvíli stáli před roztažených transparentem, za nimi jen ohlušující troubení aut. Vyzývali protestující k opuštění silnice a informovali je, že se dopouštějí přestupku. Při další červené už se odhodlali k fyzické akci a vytlačili rebely, kteří nekladli velký odpor, zpět na silnici.

Tam si od nich vyžádali občanské průkazy. K legitimaci donutili i reportéra serveru Lidovky.cz, u kterého nestačila průkazka novináře, z peněženky musela ven i občanka. Nakonec se vše obešlo bez větších problémů, policisté demonstranty poučili a ti se pomalu rozešli. 

Druhá blokáda

K další akci aktivistů došlo před šestou hodinou večer. Když na semaforu u přechodu na rohu ulic Žitná a V Tůních naskočila červená, řidiči ještě netušili, že se jim čekání pěkně protáhne. Leccos ale naznačoval modrý transparent s nápisem „Klimatické změně neujedeš“, který přes přechod rozvinuli aktivisté z hnutí Extinction Rebellion. Vše se odehrávalo v klidu do chvíle, než naskočila zelená. V tu chvíli se ozvalo rozezlené troubení. 

Aktivisté v ulici Žitná.

Aktivisté v ulici Žitná.

Na místě druhé blokády zasahovali i těžkooděnci.

Na místě druhé blokády zasahovali i těžkooděnci.

„My se vám moc omlouváme, také máme zlost,“ říkali aktivistům do okýnek mezitím aktivisté v oranžových vestách, kteří procházeli mezi kolonou vozidel. Sem tam bylo mezi kvílícími klaksony slyšet nesrozumitelné rozezlené hlasy řidičů a za okénky aut bylo vidět zuřivé gestikulování a šermování rukama. Jiní se ale jen smáli. Poznámka pro „nepražské“ – ulice Žitná je zcela zásadní dopravní tepnou, která se ve špičkách ucpává i bez zdržení. Při sedmiminutové pauze se ale ucpe zcela, a to až ke křižovatkám s ulicemi Sokolská a Legerova. 

S protestujícími se jali fotit procházející turisté, kteří očividně značku Extinction Rebellion důvěrně znali. Až po pěti minutách se začaly od ulice Sokolovská ozývat policejní sirény. Jenže marná sláva, dočasným hřbitovem automobilů projet nemohli. Kolemjdoucím se tak naskytl pohled na sprintující zástup černých těžkooděnců, kteří se snažili rychle dostat k místu blokády.

To se jim po krátkém běhu skutečně povedlo, bylo to ale ve chvíli, kdy protest vyměřený na sedm minut končil. Ke konfrontaci mezi aktivisty a policisty tak nedošlo. „Rozhodli se to řešit jako přestupek v dalším řízení,“ sdělil serveru Lidovky.cz jeden z účastníků demonstrace. Policisté na místě zákrok komentovat odmítli. 

Pozornosti od klimatických aktivistů se dostalo také České televizi. Před její budovou zpravodajství se v jedenáct hodin sešli, aby protestovali proti údajně nedostatečnému zpravodajství týkající se změny klimatu. Tentokrát už ale jejich akce nebyla tak konfliktní jako ranní blokáda rušné křižovatky.

Zástupci televize nepřišli

Svůj happening zahájili za účasti zhruba třiceti lidí falešnou zpravodajskou relací věnovanou zcela čistě klimatickým otázkám, během níž ironií a humoristickými vstupy napodobovali televizní zpravodajství. Obuli se například do takzvaných popíračů klimatické změny, jejichž reprezentanta napodobili postavou neurotického blogera, proti níž postavili charakter vysokoškolské odbornice na klima. 

„Česká televize by popírače změny klimatu neměla do pořadů vůbec zvát,“ vyzvali později organizátoři veřejnoprávní médium.

„Naše lesy umírají, řeky vysychají, druhy vymírají. Jsme v p*deli,“ ohlásila fiktivním posluchačům hlasatelka, jejíž roli si vzala Veronika Holcnerová, mluvčí české pobočky hnutí.

Aktivisté si dle svých proklamací práce ČT váží, myslí si ale, že by o klimatu mohla informovat lépe. Jeden z hlavních cílů akce se ale nepodařil. I přes opakované skandování „Pojďte ven! Pojďte ven!“ se jim nepodařilo do jejich smyšleného vysílání dostat zástupce veřejnoprávní televize.

Napodobili proto alespoň formát vědomostní soutěže, ve které nechápaví soutěžící (zřejmě reprezentující širokou veřejnost) nebyli schopni příliš dobře odpovídat na otázky spojené jednak s klimatem a jednak s Českou televizí.

Kromě protestu před sídlem společnosti ČEZ aktivisté mají odpoledne ještě v plánu jednu blokádu ulice, která proběhne na zatím blíže nespecifikovaném místě v pražském centru.

Akce občanské neposlušnosti

Hnutí požaduje, aby stát začal neprodleně snižovat emise z fosilních paliv a v roce 2025 dosáhl uhlíkové neutrality. Podle organizace, která má celosvětově přes milion aktivních příznivců, čelí lidstvo kvůli klimatickým změnám hrozbě vyhubení. Akce občanské neposlušnosti mají narušit běžný pořádek a přinutit politiky a veřejnost k okamžité aktivitě.

Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion protestují ve světových velkoměstech od začátku týdne, například v Berlíně, Londýně, Paříži či několika australských městech. Česká odbočka hnutí dříve například poukázala na klimatickou a ekologickou krizi rozvěšením oblečení na téměř dvacítce míst v Praze, protestovali také při zasedání takzvané uhelné komise před úřadem vlády. Ve čtvrtek uspořádala happening na náměstí Republiky. Menší akce se tento týden uskutečnily i v regionech.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Na Gottově pohřbu jsem se bál, že spáchám atentát na Zemana, říká Strach

Jiří Strach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Každý se ho ptá na Anděla Páně 3. Jiří Strach ale trpělivě vysvětluje, že to nezáleží jen na něm. „Rozhodujeme o tom...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!