16. května 2017 15:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Řidič Porsche v Praze agresivně vybržďoval hasičskou cisternu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 58Diskuse
Řidič Porsche v Praze vybrždoval hasiče. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řidič Porsche v Praze vybrždoval hasiče. | foto: HZS Praha

PRAHA Když předjel v křižovatce hasičskou cisternu, dostalo se mu od hasičů vytroubení. Na to řidič Porsche v Praze reagoval nebezpečným vybržděním 14tunového kolosu plného vody, které pak ještě zopakoval o několik set metrů dále.

Celá událost se odehrála v sobotu 13. května před polednem. Tehdy se vraceli hasiči ze stanice 3 Holešovice od zásahu na svou základnu. V křižovatce ulic Ortenovo náměstí a Osadní je ale předjel zjevně netrpělivý řidič. Na tom by nebylo nic špatného, pokud by tento manévr neprovedl ještě v křižovatce.

Řidič luxusního Porsche totiž hasičské auto předjel protisměrným odbočovacím pruhem a ještě k tomu přes plnou čáru. V protisměru v tu chvíli navíc vyjela z vedlejší ulice dodávka, která kvůli „Poršáku“ musela úplně zastavit. Nešlo tedy o ryze kritickou situaci, nicméně z manévru jako takového určité omezení dopravy pro ostatní řidiče vyvstalo.

Hasiči takové situace velice dobře znají, především pak jejich následky. Z toho důvodu projevili určitý nesouhlas s řidičovým chováním tím, že na něj zatroubili. To muže za volantem Porsche zjevně popudilo.

Nejprve cosi gestikuloval rukou z okénka a pak zpomalil natolik, že oba vozy téměř zastavily. Nicméně vzápětí se rozjel a pomalou jízdou pokračoval až do ulice U Průhonu. Tam svůj manévr zopakoval, avšak tentokrát ho dotáhl do konce.

„Ze záběrů kamery hasičů je zřejmé, že si řidič osobáku ještě najede doprostřed obousměrné komunikace tak, aby ho hasiči nemohli jakkoli objet. A pak, byť z nízké rychlosti, na ’fleku’ zastaví. Zde si musíme nutně uvědomit, že je velice markantní rozdíl mezi zastavením sporťáku, a kolosu, který váží 14 tun a je navíc z poloviny plný vody. Řidič hasičského vozu tak měl, lidsky řečeno, plné ruce i nohy práce, aby hasičského „obra“ zastavil tak, aniž by došlo ke střetu s osobákem,“ řekl tiskový mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Policisté zjistili, že se řidič v rámci celé situace dopustil řady přestupků. Nerespektoval dopravní značení, neboť hasičské auto předjížděl na plné čáře v křižovatce. Navíc svým manévrem omezil jak předjížděné, tak protijedoucí vozidlo.

Ve správním řízení hrozí jednačtyřicetiletému řidiči pokuta do výše deseti tisíc Kč a zákaz řízení motorových vozidel v rozmezí minimálně od půl do jednoho roku.

Výjezd stanice HS-3 Holešovice

  • 58Diskuse
Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky