Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav 3 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Vinu nepopírám, ale čekat 13 let na verdikt je extrém, říká odsouzený

PRAHA/KARVINÁ Šestapadesátiletý Rudolf Schweser je odsouzený za milionové daňové úniky. Každý dnem očekává ve schránce výzvu k nástupu do vězení. Od začátku jeho soudního případu nicméně uteklo už 13 let. Jak tvrdí muž ve své výpovědi, kterou poskytl serveru Lidovky.cz, čekání na finální verdikt soudu z něj udělalo psychickou trosku. O jeho případ už se začalo zajímat ministerstvo spravedlnosti. Poslalo jej k šetření Nejvyššímu státnímu zastupitelství v Brně.

Právo na přiměřenou délku řízení zaručuje Listina základních práv a svobod každému. Vedle toho rychleji uložený trest také lépe plní své funkce. Soudní proces šestapadesátiletého Rudolfa Schwesera, který v 90. letech podle soudu okradl stát o desítky milionů korun neodváděním spotřební daně při podnikání s lihem, se táhne už 13 let. 

Soud s ním a jeho někdejšími „parťáky“ začal už v roce 2005. Schweser z toho důvodu podezírá justici ze systémové chyby. Podle něj soudní průtahy zbytečně oddálily den, kdy bude muset vyměnit svůj sdílený byt za vězeňskou celu.

V polovině března se v případu začalo angažovat samo ministerstvo spravedlnosti a Schweserovu stížnost postoupilo Nejvyššímu státnímu zastupitelství k prošetření, jak serveru Lidovky.cz potvrdil odbor justičního dohledu. Pokud se ukáže, že došlo k porušení zákona, bude odsouzeného ministerstvo informovat a nadále řešit. 

Schweser nicméně v „zázrak“ už nedoufá. Příkaz k nástupu do věznice s ostrahou očekává v poštovní schránce každým dnem. „Už kupuji zubní pasty a další zásoby,“ říká bývalý podnikatel s lihem odsouzený Vrchním soudem v Olomouci za zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby k pětiletému trestu vězení a propadnutí finanční hotovosti ve výši 89 tisíc korun, které mu zbyly po prodeji domu. „Vím, že mě to zase položí, ale snad v sobě ještě najdu nějakou sílu a smířím se s tím,“ líčí své pocity. 

'Myslel jsem i na sebevraždu'

CHRONOLOGIE PŘÍPADU

  • Prvotní úkony trestního řízení se datují k 22.4.2005
  • rozsudek Krajského soudu v Ostravě padl 21.9.2012 
  • usnesení Vrchního soudu v Olomouci ze dne 27.3.2013 (z podnětu odvolání státního zástupce a obžalovaných byl napadený rozsudek zrušen v celém rozsahu a věc byla vrácena soudu prvního stupně)
  • rozsudek Krajského soudu v Ostravě padl 24.8.2017
  • rozsudek Vrchního soudu v Olomouci 27. 2. 2018

Schweser ale cítí bezpráví. Ne že by popíral svou vinu, vadí mu ale načasování trestu. 

„Teď už trest ztrácí svůj smysl. Kvůli soudním průtahům jsem si vytrpěl už dost - rozpadlo se mi manželství, přišel jsem o dobrou práci v televizi, nemůžu si nic plánovat. Žiju život plný kompromisů,” vypráví ve videoreportáži pro server Lidovky.cz muž se vzezřením rockera, který pracuje v zastavárně a přivydělává si jako muzikant v kapele Messalina. 

S tou se mimo jiné v textech věnuje poněkud kontroverzním tématům. „Šáría zabije nás,“ zaznělo mimo jiné při posledním koncertu skupiny v Karviné, který Schweser odehrál pro své blízké kamarády ve vězeňském mundúru.  

Řízení jsem nezdržoval, říká odsouzený

Podle resortu spravedlnosti ovšem nejde vždy o chybu případy zahlcených soudů. Leckdy si podle resortu za délku řízení mohou sami obžalovaní.

Schweser si je této výtky vědom. „Záměrně jsme ale nic nezdržovali, nevymlouvali jsme se na nemoc, dostavovali jsme se na všechna jednání. Nemělo by nám být přičítáno, že jsme využili obranného prostředku odvolání,“ líčí. „Když jsme zažádali o obnovu řízení, bylo z prostého důvodu. Původní soudce byl odvolán a vyměnil se kromě zapisovatelky i celý senát. Nešlo o obstrukci, chtěli jsme jen, aby měl nový senát možnost se s případem řádně seznámit,“ vysvětluje. „Zajímavé je, že s novým soudcem už to šlo rychleji,“ podivuje se. 

„Soudce se vyjádřil tak, že doba řízení je úměrná složitosti případu. S tím ale nelze souhlasit, protože první soudce dle mého názoru činil mezi jednotlivými jednáními nepřiměřené pauzy - někdy trvaly i více než půl roku,” tvrdí hudebník z Karviné.

Schweser má ještě možnost obrany. Dovolání k Nejvyššímu soudu ale podle jeho advokáta nemá smysl, šance na úspěch se prý pohybuje v řádu jednotek procent. Hudebník z Karviné se nicméně v zoufalosti obrátil na ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) i hlavu státu Miloše Zemana. Žádá od nich pomoc.

Pomalé soudnictví

Soudní průtahy jsou skutečně problémem, který trápí české soudnictví, třebaže jsou statistiky o něco lepší než v předchozích letech. Podle mapy průtahů, kterou sestavili právníci zabývající se touto problematikou, činí rozdíly mezi nejpomalejším a nejrychlejším okresním soudem třeba i dva roky. VÍCE ČTĚTE ZDE

Ministerstvo spravedlnosti má navíc, jak již dříve informoval server Lidovky.cz, ještě jeden pomyslný dluh vůči účastníkům zdlouhavých soudních procesů. Jejich žádosti o odškodnění za dlouhé čekání na verdikt totiž nestíhá vyřizovat včas, a tak se lidé musí paradoxně znovu obracet na soudy.

Resort nicméně už v minulém roce přislíbil řešení. „Personální posílení odboru odškodňování ministerstva spravedlnosti je krokem, o který resort usiloval dlouhodobě,” uvedla tehdy mluvčí Schejbalová.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...