Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: V soukromém bioparku na Hradecku utekli dva tygři a lev, zvěrolékaři je už uspali

Třem veterinářům se dospělé šelmy kolem 12:30 podařilo uspávacími střelami... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třem veterinářům se dospělé šelmy kolem 12:30 podařilo uspávacími střelami... | foto: Policie ČR

Klamoš (Hradecko) V soukromém Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku v pondělí dopoledne před 10:00 utekli z klece dva tygři a lev. Třem veterinářům se dospělé šelmy kolem 12:30 podařilo uspávacími střelami naráz uspat. Nikdo nebyl zraněn. V pondělí bude biopark pro veřejnost uzavřen, návštěvní dobu má v létě od úterý do neděle.

Zvířata byla podle mluvčí připravena v přepravních klecích k následnému odvozu z bioparku. „Zřejmě se jim podařilo uvolnit jistící páčku u klece,“ řekla Kormošová. Nepotvrdila dřívější informace spolumajitelky biop

V soukromém Bioparku Štít u obce Klamoš na Královéhradecku v pondělí dopoledne...
Zvířata byla podle mluvčí připravena v přepravních klecích k následnému odvozu...

arku Jitky Brusové, že se zvířata dostala ven vylomenými mřížemi.

Pro veterináře Lukáše Pavlačíka ze ZOO Dvůr Králové byl pondělní zásah výjimečný tím, že se uspávaly tři šelmy najednou. Jinak zákrok označil za normální. „Zvířata byla klidná. Po dohodě jsme je střelili, usnuli v normální době. Všechno probíhalo v pohodě,“ řekl. Šelmy podle něj dostaly zásah z asi 15 metrů. „Střílí se tam, kde je největší svalovina,“ dodal.

‚Jejich kariéra v cirkusu skončila‘

Uspaná zvířata pak nějaký čas ležela se svázanými běhy na plachtě. Následně byla přemístěna zpět do klecí. Při zásahu se podle Kormošové zdařil plán uspat všechna tři zvířata najednou. „Veterinářům jsme dělali policejní doprovod, aby se do bioparku dostali co nejrychleji,“ řekla.

Z klece se podle majitele bioparku Antonína Hnízdila dostali desetiletý lev a dva třináctiletí sibiřští tygři. Šelmy jsou vyřazenými zvířaty z jednoho cirkusu od Berlína. Do bioparku, který sídlí v bývalém vepříně, se šelmy dostaly před třemi měsíci. „Jejich kariéra v cirkusu skončila a cirkusáci řešili, co s nimi budou dělat. Zvířata zůstala navíc. Nám se povedlo jim zajistit nové bydliště v Istanbulu, kde postavili novou zoo,“ řekl novinářům Hnízdil. Biopark podle něj nyní pro zvířata vyřizuje potřebné dokumenty na vývoz z EU.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Hnízdil se domnívá, že pro zvířata bylo technicky nemožné, aby si otevřela zajištěná železná vrata klece. „Takže je možné, že jim na svobodu někdo pomohl, k čemuž se já moc nepřikláním. Nebo někdo z nich je kouzelník,“ řekl.

Policie nyní bude podle mluvčí dál zjišťovat okolnosti útěku šelem. „Žádná právní kvalifikace zatím stanovena nebyla,“ řekla.

Po útěku šelem policie na místo vyslala osm policejních hlídek, zásahovou policejní jednotku a vrtulník. Příjezd k bioparku střežila hlídka se samopaly. Obyvatele Klamoše, kde žije asi 400 lidí, policie vyzvala, aby neopouštěli domy. Nikdo z policistů nakonec zasahovat nemusel.

Šelmy z klecí utekly pod borovici, kde v klidu ležely. „Budou se uspávat všechna tři najednou, aby nedošlo k nějakému problému. Zaměstnanci jsou v budově,“ řekla Brusová před uspáním šelem.

Na konci června utekla u Prahy puma

Pokud by veterinářům plán na uspání zvířat nevyšel a šelmy začaly utíkat do obce nebo k nedalekému lesu, byli policisté připraveni zvířata střelbou zneškodnit. „Cílem bylo, aby zvířata neopustila park, aby se nedostala do lesa,“ řekl novinářům zasahující policista.

Loni v květnu v bioparku lev zranil devětačtyřicetiletého muže z Prahy, který si chtěl lva vyfotit a do klece mřížemi prostrčil ke zvířeti ruce s fotoaparátem. Tříletý samec lva pustinného pak na muže zaútočil.

Biopark Štít se na prezentaci na webu charakterizuje jako soukromé zařízení pro chov exotických i domácích zvířat ohrožených vyhubením. Vznik zařízení spadá do poloviny roku 2014. Je v obci Klamoš, v její části Štít, asi šest kilometrů od Chlumce nad Cidlinou.

Biopark chová lvy, tygry, levharty, pumu, kočkodany, lemury, makaky, různé druhy ptáků, dále například želvy, koně, drůbež, kozy.

Na konci června utekla ze zooparku ve Zvoli u Prahy puma. Zvíře z areálu uteklo ve čtvrtek 28. června, lidé se kvůli tomu neměli zdržovat venku. V sobotu se pumu podařilo odchytit. Pumu pomáhala hledat specializovaná odchytová služba z Karlových Varů, kterou kontaktoval majitel zoo. Ze zooparku utekla puma také loni v červenci.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan
Bizarní zážitky z těhotenství: Vůně hlíny, hlava v oblacích a neodolatelná chuť na molitan

Těhotenství přináší hodně zajímavých situací a stavů, které jsou jiné než obvykle. Máte chuť na jídlo, které jste předtím nemohla ani vidět,...