1. ledna 2018 1:44, aktualizováno  5:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Vybuchující Václavské náměstí. Podívejte se, jak Praha slavila příchod roku 2018

Rachejlte odpalovali především cizinci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rachejlte odpalovali především cizinci. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Ohlušující rány, „rachejtle“ létající i mezi lidi, spousta šampaňského a taky odpadků. Tak vypadalo přivítání nového roku na pražském Václavském náměstí.

Příchod roku 2018 v centru Prahy bouřlivě slavili především cizinci. Mezi výbuchy pyrotechniky zněla vedle češtiny především italština, němčina, angličtina a ruština. V davech lidí na Václavském a Staroměstském náměstí byli také lidé z asijských zemí. Mnoho přítomných mělo místo lahve s alkoholem v rukách mobily a pořizovali si selfie nebo video ze silvestrovského veselí.

Mluvčí hasičů, zdravotníků a policistů krátce po půlnoci nehlásili žádné závažné problémy. Obtížná byla situace jako každoročně v polovině Václavského náměstí, kde projíždějící tramvaje od slavících davů musel oddělovat kordon policistů.

„Oproti minulým letům byl na Staroměstském a Václavském náměstí mnohem větší klid i méně lidí. Kolem dvanácté hodiny bylo na Staroměstském náměstí osm tisíc lidí a na Václavském náměstí patnáct tisíc lidí, většinou bez narušení veřejného pořádku,“ řekl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Bez bližších podrobností dodal, že mimo centrum metropole zaznamenali policisté jedno pobodání bez smrtelných následků.

Pražští hasiči o Silvestru: Dýmovnice na záchodě obchodního centra, resuscitace osoby sražené autem a 30 výjezdů.

V centru Prahy se již od podvečera scházely tisíce lidí na oslavy příchodu Nového roku. Mnozí z nich vyčkávali půlnoc v místních restauracích. Davy byly zejména mezi stánky s občerstvením na Staroměstském náměstí, kde na pódiu nedaleko rozzářeného vánočního stromu začala již v odpoledních hodinách silvestrovská hudební show. Poblíž Václavského náměstí, kde policie na Silvestra odpoledne odvážela auta řidičů, kteří neuposlechli zákazu parkování, už několik hodin před půlnocí netrpělivci zkoušeli silvestrovskou pyrotechniku. V ulicích na klidný průběh oslav dohlížejí stovky policistů.

Hasiči hlídající dolní část Václavského náměstí.
Silvestr hýřil barvami.

V souvislosti s oslavami příchodu Nového roku posílila pražská záchranná služba svůj provoz. V tradičně rušném centru metropole bylo rozmístěno více zdravotnických posádek a přímo na Václavském náměstí záchranáři zaparkovali stejně jako v minulých letech Golema, kamion pro řešení hromadných neštěstí.

Provoz záchranka posílila především v okolí míst, kde se dal očekávat vysoký počet diváků.

Noční služba na Silvestra a navazující první lednový den jsou pro operátorky, záchranáře, řidiče a lékaře pražské záchranky nejvytíženější směnou celého roku. „Po půlnoci máme zatím hlášeny tři vážnější úrazy od pyrotechniky,“ řekl mluvčí pražské záchranné služby Ondřej Franěk.

Sanitní vůz Golem na Václavském náměstí.

Sanitní vůz Golem na Václavském náměstí.

Pražští hasiči očekávali v souvislosti se silvestrovskou nocí a Novým rokem větší počet zásahů. Nejvíce výjezdů bývá mezi 23:00 a 02:00. Ve tři v noci evidovali 30 případů. Jednalo se o menší požáry odpadů, křovin a kontejnerů.  Loni řešili 19 požárů z toho 18 zavinila manipulace s pyrotechnikou. Rok předtím to bylo 36 požárů, 33 vinou zacházení s pyrotechnikou.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!