Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Zatarasil cestu motorkáři se zákazem řízení, ten utrpěl vážná zranění. Soud zprostil policistu viny

Obviněný policista Šimon Vaic. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obviněný policista Šimon Vaic. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Desítky policistů ve středu přišly k soudu podpořit svého kolegu Šimona Vaice, který je souzen za těžké zranění motorkáře. Podle obžaloby loni v červenci zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu služebním autem. Žalobce pro něj navrhl podmínku, soud ho však zprostil viny. Jeho jednání podle soudu není trestným činem.

Muž, který měl v té době zákaz řízení, již nestihl zabrzdit a při srážce utrpěl vážná zranění. Za obžalovaného se postavil policejní sbor včetně prezidenta Tomáše Tuhého a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD).

Vaicovi hrozilo až dvouleté vězení nebo zákaz činnosti. „Důkazy nesmí být posuzovány samostatně, ale všechny v kontextu. Kamerové záznamy nechci přeceňovat,“ řekl při odůvodnění rozsudku soudce Miroslav Rákosník.

Jsou podle něj ovlivněné i úhlem záběru či světelnými podmínkami. „Musíme se dostat do obrazu, jak se to jevilo obžalovanému ve chvíli, kdy přistoupil k tomu donucovacímu prostředku,“ dodal soudce. Podle něj nebyl zásah proti motocyklistovi, vzhledem k jeho bezohledné jízdě, nepřiměřený.

Šimon Vaic ve středu novinářům řekl, že si za svým zákrokem stojí. Zatím je stále ve službě. „Jsem za to velice rád,“ řekl. Dodal, že pokud bude za zákrok odsouzen, bude to mít na další práci policistů vliv.

Shromáždění na Vaicovu podporu svolala Unie bezpečnostních složek. Organizátor Aleš Lehký souhlasil s tím, že soudní rozhodnutí do budoucna ovlivní chování policistů při zákrocích. „My v tom vidíme obrovský důsledek do vnitřní policie, protože opravdu ti kluci si rozmyslí, jakým způsobem budou tyto zákroky provádět dál,“ řekl Lehký.

Vaicovi v posledních dnech vyjádřili podporu vedení Policie ČR, policejní prezident Tomáš Tuhý i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Desítky policistů ve středu přišly k soudu podpořit svého kolegu Šimona Vaice,...
Motorkáři s modrou páskou vyjadřující podporu obžalovanému policistovi Šimonu...

„Kriminalizace policejních zákroků se v poslední době bohužel stává jakýmsi trendem. Jestliže chceme, aby policisté dělali dobře svou práci, vymáhali právo a bojovali za spravedlnost, musí mít pevnou oporu nejen v zákonech, ale i ve svém vedení, v justičních orgánech, i veřejnosti. Pokud policistům začneme při zákrocích svazovat ruce, je velice možné, že oni raději začnou zavírat oči,“ uvedl v úterý Tuhý. Dodal, že věří ve spravedlivé posouzení a rychlé ukončení „tohoto absurdního případu“.

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se následně proti účelové kriminalizace ohradila. „Vyšetřovatel GIBS vyhodnotil veškeré skutečnosti, výpovědi účastníků, kamerové záznamy a zejména pak znalecký posudek z oboru dopravy, který byl na základě žádosti GIBS zpracován,“ uvedla inspekce.

„Ze znaleckého posudku mimo jiné vyplynulo, že řidič ujíždějící na motocyklu nemohl do poslední chvíle vidět služební vozidlo Policie ČR, postavené jako zátaras, neboť vozidlo Policie ČR vjelo do směru jízdy motocyklu zpoza středové stěny tunelu. V tu chvíli již nebylo možné nijak střetu vozidla s motocyklem zabránit. Bylo tak porušeno omezení, aby osobě, proti níž je použito donucovacího prostředku, nebyla způsobena újma zřejmě nepřiměřená povaze a nebezpečnosti jejího protiprávního jednání,“ vysvětlila GIBS svůj závěr.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...