Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vietnamci: Chovali se k nám nehumánně

Blízký východ

  18:05
PRAHA - Vietnamští studenti protestují proti nepřiměřenému policejnímu zásahu při sobotní razii v pražské tržnici Sapa. Sepsali petici, ve které si stěžují zejména na násilné otevírání kontejnerů se zbožím a nehumánní zacházení se zaměstnanci tržnice, kteří prý chtěli spolupracovat. Podle nich prý policie při kontrole mimo jiné nechala venku na mrazu 30 vietnamských dětí, které chodí do tamní školy.

Zásah v Libuši byl podle Vietnamců nepřiměřený, policie to odmítá foto: ČTK

Mluvčí Ředitelství služby cizinecké policie Kateřina Rendlová však jejich nařčení odmítá s tím, že počet nasazených sil byl adekvátní počtu kontrolovaných lidí.Policejní opatření podle ní odpovídala podezření, že v areálu se obchoduje se zbraněmi, drogami a padělaným zbožím. Většina podezření potvrdila, uvedla.

Drželi venku na mrazu 30 dětí
Jeden z přítomných při razii Dinh Van Hoi sdělil, že zásah byl neadekvátní především proto, že Vietnamci chtěli s policií spolupracovat. "Kontrola je správná, tak to má být, ale ten způsob provedení, to už je úplně někde jinde," dodal. Podle něj bylo na tržnici asi 800 policistů na 400 až 500 prodejců. "Ti obchodníci, kteří byli na místě a chtěli spolupracovat, tak spolupracovali, a pokud vím, tak za prvé policie žádné stánky neotvírala, protože k tomu nemá oprávnění, pokud to někdo dělal, tak to byli kolegové z celní správy nebo z České obchodní inspekce (ČOI), a dělali to pouze v případě, že se k těm stánkům nikdo nehlásil," řekla  Rendlová.

Dinh Van Hoi v petici spolu s asi 90 vietnamskými studenty z celé ČR, ale i USA a Británie upozorňují dále na to, že policie vtrhla při zásahu do budov a restaurací s namířenými zbraněmi a nasazovala pouta prodavačům a číšníkům. Při kontrole prý drželi venku na mrazu 30 vietnamských dětí, které chodí do tamní vietnamské školy. Rendlová uvedla, že policisté k tomuto způsobu zásahu měli závažný důvod. Rozsah akce byl prý přiměřený vzhledem k velikosti tržnice, která je největší v Praze. Rendlová dále uvedla, že policie plánuje v blízké
budoucnosti opakování podobných akcí.

Policie našla auto plné zbraní
Tržnici Sapa v Praze-Libuši se někdy přezdívá Malá Hanoj. Za letošní rok zde museli dvakrát zasahovat hasiči, druhý požár z počátku listopadu patřil co do nasazení hasičů k největším požárům vůbec. V sobotu 22. listopadu zde policie spolu s cizineckou policií a ČOI provedli rozsáhlou razii, měli podezření, že se v areálu provádí trestná činnost. Do akce policisté nasadili vrtulník, obrněná vozidla, policisty na koních, psovody či takzvané schengenbusy, tedy vozidla vybavená technikou pro důkladnou kontrolu dokladů.

Při zásahu bylo zadrženo 44 lidí kvůli nesrovnalostem v dokladech, policisté nalezli i auto plné zbraní. Policejní pes odhalil přítomnost marihuany a heroinu a celní správa zabavila deset tun padělků za zhruba 30 milionů korun. Mezi padělanými věcmi bylo hlavně oblečení, obuv a doplňky.

Ministerstvo zahraničí již dříve oznámilo, že ČR zpřísní vydávání některých dlouhodobých víz pro Vietnamce, protože prý často zneužívají pobyt v Česku a předkládají padělané dokumenty. Ministerstvo také minimálně do konce roku pozastavilo nabírání žádostí o dlouhodobá víza pro Vietnamce. Postoj ministerstva způsobil velké problémy vietnamským společnostem, které svým spoluobčanům zprostředkovávají práci v Česku. Musí platit náklady všem čekatelům, kteří uvízli uprostřed vízového procesu. Vzhledem k problémům z
české strany se už některé vietnamské společnosti začaly raději orientovat na jiné pracovní trhy, například na Bulharsko, Tchaj-wan a Blízký východ.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!