Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Viewegh vyslancem dobré vůle

Česko

Tvůrce projektu Adoptuj panenku byl jmenován vyslancem Dětského fondu OSN

PRAHA Spisovatel Michal Viewegh se včerejším jmenováním připojil k dvěma národním vyslancům dobré vůle UNICEF, kterými jsou v České republice od roku 1992 herečka Jiřina Jirásková a od roku 2006 hokejista Patrik Eliáš.

„Myslím, že naši tři vyslanci se výborně doplňují, proto neuvažujeme, že bychom v brzké době hledali další,“ uvedla výkonná ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba.

Mezi úkoly vyslanců dobré vůle UNICEF patří například návštěvy ohrožených dětí, propagace očkování, sbírek, vzdělávání, prevence HIV nebo ochrany dětí žijících na ulici. Viewegh by měl letos na podzim při práci v terénu navštívit některou z afrických zemí.

„Zpočátku jsem měl o svém jmenování pochybnosti, myslel jsem, že by měl být vyslancem někdo neposkvrněný, jako je například Tomáš Halík. Ale když jsem se dozvěděl, že vyslancem dobré vůle UNICEF je i zpěvák Robbie Williams, uklidnil jsem se,“ uvedl s úsměvem Viewegh.

Známý a úspěšný spisovatel podporuje programy UNICEF přes pět let. Od roku 2006 pravidelně každý rok se svou manželkou vytváří panenku pro benefiční aukci panenek v rámci projektu Adoptuj panenku a zachráníš dítě, zaměřeného na podporu očkovacích programů pro děti v nejchudších zemích.

„Nešiju, jen přizdobuju“ Do loňského roku tak vznikly panenky Bára, Čtenářka, Těhotná Veronika, panenka Zasněná a Biopanenka Ivanka. V aukcích byly tyto panenky vydraženy celkem za sto pět tisíc korun, a zajistily tak komplexní přeočkování sto sedmdesáti pěti dětí proti šesti hlavním smrtelným nemocem.

„Já panenky nešiju, spíše je symbolicky přizdobuju,“ podotkl k projektu Viewegh.

Prvním vyslancem dobré vůle Dětského fondu OSN se v roce 1953 stal americký komik Danny Kaye. Po něm následovaly další celebrity na mezinárodní i regionální úrovni. Cílem programu je využít popularity těchto osobností k upoutání pozornosti na záležitosti spojené s podporou fondu UNICEF. V současné době v UNICEF působí sedmadvacet mezinárodních vyslanců a zhruba dvě stě národních vyslanců.

Dlouholetými významnými vyslanci dobré vůle UNICEF byly herečky Audrey Hepburnová, Susan Sarandonová, Mia Farrowová a Whoopi Goldbergová, dále také zpěvačka Shakira, tenista Roger Federer či fotbalisté David Beckham a Lionel Messi. Nedávno se k nim připojila i Angelina Jolie. Mezi vyslance UNICEF patří také korejský dirigent Čong Mjong-hun, který dnes vystupuje v pražském Rudolfinu s Českou filharmonií.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...