Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předpověď na víkend: teplé a větrné počasí, navíc hrozí i déšť. V Česku bude zřejmě ‚za pecí‘ líp než venku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nadcházející víkend přinese v Česku nadprůměrně teplé počasí – pro ty, kdo si budou chtít vyjít ven, to ale nevěští nic dobrého. Současně bude totiž silně foukat a meteorologické modely počítají prakticky na celém území republiky také s deštěm.

Během této zimy to bude již několikátý případ, kdy se na víkend v porovnání s pracovními dny aktuálního týdne výrazně oteplí.

Plusové teploty, které zasáhnou i horské oblasti, rozhodně nepotěší lyžaře – o víkendu bude na českých horách i to málo sněhu, které tam ještě zůstává, tát. V kombinaci se silným prouděním, které zejména v neděli může ve vyšších polohách dosáhnout síly vichřice, to znamená jediné: mimořádně nevlídné podmínky.

Ani ti, kdo už vyhlížejí teplo a nemohou se dočkat „letních“ sportů, si ale dvakrát na své nepřijdou. Přeháňky a hlavně v neděli i trvalejší déšť stejně jako tající sníh ve vyšších polohách přinesou klasickou „čvachtu“ úplně všude, což znamená potíž i pro obyčejnou turistickou vycházku či cyklistický okruh.

Pro sobotu počítají modely s nejvyššími denními teplotami v rozmezí 6 až 10 °C, v neděli bude ještě o dva stupně tepleji. Slunce vykoukne mezi mraky jen sporadicky, spíše během soboty. Neděle by měla být zatažená celá a západní vítr v závěru víkendu v nárazech dosáhne hodnot přes 20 metrů za sekundu. Nejvíce pršet má po oba dny na severovýchodě republiky, v Čechách budou srážky o něco slabší.

Očekávané teploty jsou vysoko nad hodnotami obvyklými pro tuto roční dobu. Průměrné denní teploty se v nížinných částech Česka totiž na konci února pohybují jen kolem dvou stupňů. Víkendové počasí tak připomene spíše přelom března a dubna.

Detailní předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

V Alpách bude líp

Z míst v blízkém okolí Česka nabídnou příznivější podmínky pro outdoor o víkendu hlavně blízké oblasti Alp. V Rakousku bude sice také velmi teplo – v níže položených oblastech Korutan či Štýrska se dokonce může rtuť teploměru přiblížit dvaceti stupňům! –, ale zejména na západě země modely slibují slunečné počasí. A na rozdíl od Česka tam nehrozí ani na horách vichřice.

Lyžařská střediska v Tyrolsku či Salzbursku tak slibují pěknou lyžovačku, která ovšem bude svým charakterem již čistě jarní. Vyplatí se proto si ráno přivstat, nejlépe si zajezdíte dopoledne než sníh změkne. Odpoledne se buď na lyžích držte co nejvýše to půjde (hranice nulových teplot bude kolem 2500 m n. m.), případně vyměňte lyže za kolo a dejte si prosluněný odpolední okruh v údolí.

Detailní lokální předpověď si nejlépe ověříte na stránkách rakouské meteorologické služby.

Uvedené prognózy vycházejí z veřejně dostupných meteorologických dat a pracují s pravděpodobnými údaji. Skutečný průběh počasí v budoucnu se může od prognózy lišit a autor příspěvku ani server www.lidovky.cz za případné odchylky nemohou nést odpovědnost.

Premium

KOMENTÁŘ: Koronavirus je hrou o čas. Do roka onemocníme všichni

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejdéle do roka koronavirem onemocníme všichni. Jde jen o to, aby se lidé s těžším průběhem choroby mohli během...

Premium

Úspěšný recept na koronavirus pochází z Číny a zní jasně: Chce to být tvrdý!

Lidé v ochranných rouškách během ranní dopravní špičky v Pekingu (9. března... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Inspirace pro svět: Jak se vlastně Číně podařilo silně zkrotit zákeřnou chorobu? Zatímco pro většinu Západu se...

Premium

Koronavirus nám vletěl do imunitně naivní populace, tvrdí parazitolog Ježek

Petr Ježek, primář laboratoře klinické mikrobiologie a parazitologie nemocnice... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tým primáře Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie Petra Ježka z příbramské oblastní nemocnice je jedním z...