Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Víkendové zprávy podle editora: Langerovy dokumenty, Zemanův útok na Šabatovou a odškodněný terorista v IS

Česko

  20:11
PRAHA - Věznili ho na Guantánamu, pak mu dali milion liber. Brit se „odvděčil“ tím, že odešel do Sýrie bojovat za Islámský stát. Další „bonmoty“ z Hradu i střípky do mozaiky v policejní akci Vidkun. Tady jsou zprávy víkendu.

Transparent s poděkováním prezidenta. foto:  Petr Topič, MAFRA

Kriminalisté měli seznam dokumentů, které chtěli v bytech exministra Ivana Langera získat. Jejich záměr však zhatila Česká advokátní komora. „Některé dokumenty s ohledem na mlčenlivost advokáta (Langera) nepovolil zástupci komory vydat,“ řekla mluvčí Iva Chaloupková.

Lidovci požadují svolání olomouckého zastupitelstva kvůli Rozbořilovi

Už před odstartováním operace Vidkun advokátní komora věděla, že kriminalisté navštíví dům jednoho z advokátů, museli proto určit dva členy, kteří budou při akci policie u prohlídky přítomní. V úterý se ukázalo, že dva zástupci České advokátní komory (ČAK) musí asistovat u prohlídek bytu Ivana Langera v Praze a později i v Olomouci. Jejich přítomnost byla nutná, neboť i byt se považuje za místo pro výkon advokacie.

Policisté přivezli 13. října večer do Olomouce Ivana Langera.

Detektivové věděli, co chtějí u exministra najít, všechny dokumenty se jim však získat nepodařilo. „Některé listiny s ohledem na mlčenlivost advokáta nepovolil zástupci komory vydat. Dokumenty jsou nyní zapečetěny a uloženy v České advokátní komoře a posléze budou vydány zpět advokátovi, protože nedošlo k jeho obvinění,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí komory Iva Chaloupková.

Odposlouchávací zařízení (Ilustrační foto)

Na lidi kolem Langera nastražili detektivové odposlechy. Ty se měly nacházet i v kavárně. Obsluha ani nás reportér však v Olomouci štěnice nenašly. Klíčoví aktéři olomoucké kauzy se scházeli nejčastěji v Cafe Delux. Přesto si obsluha na podnikatele Ivana Kyselého ani náměstka krajského policejního šéfa Karla Kadlece nevybavuje. O tom, že se v jejich podniku domlouvalo ovlivňování kauz, neměli sebemenší tušení. Když se ale o operaci Vidkun dozvěděli, pustili se ihned do hledání odposlouchávacího zařízení.

Šabatová: Děti běženců žijí v Bělé-Jezové hůř než vězni

Zatímco o víkendu olomoucký případ lehce usnul, opět se probudilo uprchlické téma. V sobotu se na „Václaváku“ potkali přiznivci i odpůrci migrantů. Do dění se pak zapojil i ten nejvyšší. Prezident Miloš Zeman se ostře obul do veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. Podle něj není jako „obvykle dobře informována“. Výtku pronesl v souvislosti s jejím upozorněním na podmínky v českých detenčních zařízeních. Ty jsou podle něj, i přes kritiku Komisaře Rady Evropy pro lidská práva, naprosto dostačující.

Na Václavském náměstí se sešli odpůrci a příznivci uprchlíků.
Na Václavském náměstí se sešli odpůrci a příznivci uprchlíků.

Velký materiál agentury Reuters však slova pána z Hradu popírá. Situace v obci Vyšní Lhoty je podle Reuters prý ještě dobrá ve srovnání se zařízením v Bělé-Jezové. Pro 700 lidí bylo k dispozici pět sociálních pracovníků a jeden lékař se dvěma zdravotnicemi. Syn v jedné syrské rodině trpěl astmatem, nedostával náležité léky a sanitku, která pro něj byla několikrát přivolána, musela rodina platit. Reuters píše, že zařízení chrání dvojitý plot, jehož vnitřní část je zakončena ostnatým drátem.

Ještě více ostnatého drátu použili stavitelé tábora v Guantánamu.

Milion liber. Takovou náplastí zalepila Británie ránu, kterou Ronaldu Fiddlerovi aka Jamalu al-Harithovi zasadila krušná internace za mřížemi základny Guantánamo. Známá kauza Brita vězněného kvůli podezření z terorismu má ovšem dohru. Al-Harithova manželka nyní dosvědčila, že její muž už rok a půl válčí na syrském bojišti - a to po boku extremistů z Islámského státu.

Zatímco IS niči v Sýrii archelogické památky za protestu celého světa, dělá to samé i Saúdská Arábie, západ ale zavírá před její krutostí oči.

Nová lávka přes řeku Ohři budí emoce.

Oči by nejraději zavřeli i někteří architekti v Karlových Varech. Lávka přes řeku Ohři připomínající „Kaplického chobotnici“ budí mezi nimi emoce.

Stavební inženýr Oto Řezanka dílo navrhoval ve stylu organické architektury a to, že by se inspiroval Kaplickým, si prý vymysleli novináři. „Vůbec jsem se neinspiroval dílem pana Kaplického, nemůžete navrhovat lávku podle knihovny,“ tvrdí.

V rámci oblíbeného seriálu Pohnuté osudy jsme vám přinesli příběh Charlese Oty Hellera - devítiletého kluka, který se pomstil a zastřelil Němce. A také tragické vzpomínky atletů včetně Romana Šebrleho a Tomáše Dvořáka, kteří přišli o dva kamarády. „Proti nám jeli hasiči, slyšeli jsme helikoptéru, tak si říkám – něco se muselo stát v té blbé zatáčce. Pak jsme viděli Kamilovo auto, rozbité o obrovský balvan. Kluci leželi za svodidly pod dekami,“ vyprávěl Dvořák.