Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pospíšilova nadace dostane pražskou Portheimku. Příští tři roky v ní bude expozice skla

Česko

  18:37
PRAHA - Nadace Jany a Medy Mládkových vedená šéfem TOP 09 Jiřím Pospíšilem bude následující tři roky spravovat barokní vilu Portheimka na pražském Smíchově. Rozhodnutí Prahy 5, které šéfuje Pospíšilův stranický kolega Pavel Richter, schválili v úterý zastupitelé. Městská část svěřila budovu nadaci bez výběrového řízení, bude v ní muzeum sklářských výrobků.

Barokní letohrádek Portheimka na pražském Smíchově. foto:  Dan Materna, MAFRA

Vila na Petřinách už není památkou, rozhodlo ministerstvo. Vlastník ji může zbourat

Radnice v barokním zámečku v centru metropole dosud provozovala galerii. S jejím provozem v posledních letech však nebyla spokojena. Rozhodla se proto pro změnu.

O tom, že by budoucnost vily měla být svěřena do rukou Nadace Jany a Medy Mládkových, jež spravuje rovněž nedaleké Museum Kampa či Werichovu vilu, informovala úterní MF Dnes.

V úterý odpoledne o rozhodnutí Prahy 5 hlasovalo zastupitelstvo městské části, které mu dalo „zelenou“. A to i přesto, že plán kritizovalo vedení současné Galerie Portheimka či opoziční zastupitelé, jimž se nelíbilo, že  se na nové využití objektu nekonala veřejná soutěž a že materiál je nedostatečně připravený.

Přidělení bez výběrového řízení

Pochybnosti vyjádřili i nad skutečností, že se jedná o „stranické gesto“, neboť jak předseda nadace Pospíšil, tak starosta Richter jsou členy TOP 09. Oba muži však tyto spekulace odmítají.

Barokní letohrádek Portheimka na pražském Smíchově.
Barokní letohrádek Portheimka na pražském Smíchově.

„Jednání o Portheimce začala už dlouho předtím, než já jsem do TOP 09 vstoupil. Osobně jsem se v ní navíc nijak neangažoval a veškerá jednání vedl ředitel Musea Kampa Jan Smetana,“ citovala úterní MF Dnes Jiřího Pospíšila.

Místostarosta pro kulturu a předkladatel návrhu změny konceptu Portheimky Lukáš Herold (ODS) odůvodňoval na jednání krok radnice tím, že momentální provoz objektu je neuspokojivý.

 „Současné fungování Portheimky je zcela neudržitelné. Potýká se s naprostým nedostatkem zájmu veřejnosti,“ uvedl Herold. Podle jeho slov navštěvovalo vilu ročně zhruba šest tisíc lidí.

Přivést více návštěvníků do letohrádku by mělo muzeum skla, které v něm vybuduje nadace. Zahrnovat by mělo produkty od významných domácích i zahraničních autorů. Podle šéfkurátorky muzea Heleny Musilové půjde o interaktivní, zážitkovou a vzdělávací expozici.

Dar od radnice 13 milionů

Smlouvu na správu objektu bude mít nadace na tři roky. Vedení Prahy 5 počítá, že za tu dobu na provoz expozice přispěje částkou až 13 milionů korun. Podle místostarosty Herolda jde o menší sumu, než kterou přispívala na fungování galerie.

Ředitel Musea Kampa Smetana tvrdí, že půjde o neziskový projekt. Bude navíc prý třeba spoléhat na výnosy ze vstupného, dar od radnice ho nezaplatí.

Po uplynutí smluvního období plánuje radnice objekt opravila, rekonstrukce je nezbytná. Na Portheimce v současnosti mimo jiné chybí klimatizace. I z toho důvodu se městská část rozhodla pro sklo, neboť je odolné. Není tak potřeba investovat do vzduchotechniky, což by dlouhodobé výstavy obrazů vyžadovaly.

Letohrádek Portheimka postavil v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer pro svoji rodinu jako letní sídlo.  Po jeho smrti zámeček často měnil své majitele. Od roku 1758 ho vlastnil hrabě František Leopold Buquoy – Longueval, po němž byla stavba dlouho nazývána Bukvojkou, ač se vlastníci střídali i nadále. V roce 1828 koupil letohrádek Moric Porges z Portheimu a dal mu jméno užívané dodnes − letohrádek Portheimka.

Autor: