Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
11. listopadu 2015 10:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vila velvyslance za 24 milionů? Není nutné se tím zabývat, míní ministerstvo

Exministr a velvyslanec Tomáš Podivínský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exministr a velvyslanec Tomáš Podivínský | foto: Slavomír Kubeš

PRAHA Ministerstvo zahraničí dává ruce pryč od případu velvyslance a exministra Tomáše Podivínského (KDU - ČSL). Server Lidovky.cz informoval o těžko uvěřitelné transakci, díky níž si Podivínský pořídil luxusní bydlení v pražské Chuchli za 24 milionů. Velvyslancovi nadřízení však od něj nebudou chtít ani vysvětlení, jeho majetkové poměry podle nich už zkoumal Národní bezpečnostní úřad. Velvyslanec navíc podle ministerstva není z ničeho obviněn.

Ministerstvo v reakci na Podivínského případ upozorňuje, že se nezabývá ani se nemůže zabývat majetkovými poměry svých zaměstnanců. „Vycházíme z osvědčení fyzické osoby na příslušný stupeň utajení, které vydává Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Pan velvyslanec Podivínský je držitelem osvědčení fyzické osoby se stupněm utajení, u něhož se zkoumají i majetkové poměry,“ odpověděla Irena Valentová, zástupkyně ředitelky tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Server Lidovky.cz upozornil, že Podivínský letos v únoru získal luxusní vilu v Praze Chuchli v hodnotě 24,2 milionu korun. Tedy za sumu, již by si jako státní zaměstnanec jen stěží vydělal. Nemovitost současný velvyslanec v Německu směnil za pozemky v Praze-Klánovicích, které pořídil v letech 2003 a 2005 za cenu 1545 korun za metr čtvereční.

Letos pak pozemky ocenil na částku bezmála 10 tisíc korun za metr čtvereční a při nákupu vily doplatil 2,4 milionu korun. Právě podezřele levný nákup a naopak podezřele vysoká suma za prodej pozemků podle odborníků nesedí. Podivínský tvrdí, že jednoduše dobře nakoupil a dobře prodal. (DETAILY ČTĚTE ZDE)

Nadřízení se ho nicméně, alespoň prozatím, na detaily výhodného byznysu ptát nebudou. „Nebyl orgány činnými v trestním řízení z ničeho obviněn ani odsouzen. Nepovažujeme tedy v tuto chvíli za nutné se tímto případem blíže zabývat,“ dodala k tomu Valentová.

Odkaz ministerstva na bezpečnostní prověrku je podle programového ředitele Transparency International Radima Bureše pochopitelný. „Jiná věc je, že by NBÚ měl začít případ zkoumat z vlastní iniciativy. Informace je dost závažná na to, aby začali prověřovat, zda tam není něco, co by vedlo k potřebě osvědčení odebrat,“ myslí si Bureš.

Pozemky v Klánovicích, které prodal Tomáš Podivínský, prozatím leží ladem.
Pozemky v Klánovicích, které prodal Tomáš Podivínský, prozatím leží ladem.

NBÚ se nicméně ke konkrétním kauzám nevyjadřuje. Z prohlášení mluvčího úřadu Radka Holého lze ale vyčíst, že si velvyslance dřív či později proklepne. „Sledujeme otevřené zdroje, zabýváme se podněty občanů. V každém případě věci prověřujeme i u držitelů prověrek, pokud dostaneme podnět, že dělá něco, co by prověrku mohlo ohrozit. Jsme nicméně limitováni kapacitami, což by ale nemělo být na úkor věci. Spíš je to o časovém prodlení,“ vysvětlil Holý.

Bureš z Transparency International se shoduje s realitními makléři, že velvyslancovo vysvětlení nepůsobí věrohodně. „Je pravda, že nebyl z ničeho obviněn ani za nic odsouzen. Policie bez náznaku nemůže nic dělat, zákon o původu majetku by se mohl stát nástrojem, aby začaly cíleně šetřit orgány daňové správy. Pokud měl peníze bokem, nic by nezjistily. Pokud ale někde chyboval, daňaři by na to přišli,“ je přesvědčen Bureš.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Kam dál, Slavie? Manažer Nezmar připouští obavy: Jsme na hraně

Jan Nezmar, manažer fotbalové Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na Dortmund má jednu bizarní vzpomínku. Po letech se jí zasměje, ale tehdy? V březnu 2002 bylo Janu Nezmarovi ouvej....

J. Šejnoha šikula 19:16 11.11.2015
J. Zeman 421 18:14 11.11.2015
P. Silek velka kapsa je neuveritelny korupcnik 17:47 11.11.2015
J. Zeman 421 Co chtít po černoprrrdelníkovi? 17:25 11.11.2015

OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?
OTESTOVÁNO: Jak děti bavily věcičky od Fischer Price?

Čtrnáct maminek z řad blogerek otestovalo věci pro děti a miminka od značky Fisher-Price. Jak si usínáčky (vydra a ježek), houpátka, sedátka a tři druhy deček vedly v testu přísných kritiků – jejich dětí?