Villa a spol. lámou rekordy

Pohár FIFA: fotbalisté Španělska vyrovnali šňůru Brazilců (35 zápasů bez prohry) a mají 15 výher v řadě

BLOEMFONTEIN Fotbalisté Španělska vyrovnali světový rekord v neporazitelnosti. V sobotním, svém posledním duelu v základní skupině Poháru FIFA porazili Jihoafrickou republiku 2:0 a připsali si 35. utkání v řadě bez porážky, čímž napodobili výkon Brazílie z let 1993–1996. Rekord budou moci vylepšit ve středečním semifinále, kde se potkají s USA.

Hráči z Pyrenejského poloostrova se zároveň radovali z výhry již popětadvacáté za sebou. FIFA však za vítězství nepočítá postup přes Italy ve čtvrtfinále Eura 2008, kterého pozdější mistři Evropy dosáhli až na pokutové kopy, a tak si oficiálně připsali 15 vítězství za sebou. I to je nový rekord.

Španělé na turnaji dokazují, že mají v současnosti nejlepší formu ze všech týmů na světě. Naposledy je v listopadu 2006 porazili v přátelském utkání Rumuni. Od té doby si v pětatřiceti zápasech připsali jen dvě remízy a jednu výhru až na pokutové kopy. Zbylá utkání včetně posledního s JAR vyhráli v normální hrací době.

„Hlavní je, že jsme v semifinále. Ale i série je důležitá, protože to ukazuje, že si udržujeme dobrou formu. Každý další zápas ale bude těžší,“ pravil kouč Vicente del Bosque. „Ani dnes to nebylo lehké, protože jsme hráli proti soupeři s velkým potenciálem. Dobře jsme si to ale pohlídali,“ dodal.

Již před utkáním měli přitom Španělé jistý postup do semifinále, přesto del Bosque udělal minimální změny v sestavě. Na gól si jeho tým musel počkat až do druhé půle, když v té první nevyužil hned několik šancí. V 51. minutě navíc David Villa neproměnil pokutový kop za faul na Fabregase.

Jenže své zaváhání Villa napravil hned za minutu, protože se z těžké pozice trefil přesně ke vzdálenější tyči a i ve třetím utkání v turnaji se zapsal mezi střelce. Zároveň si připsal již devatenáctý zásah z posledních 18 zápasů za národní tým.

Domácí Jihoafričané pak inkasovali ještě jednou po střele střídajícího Fernanda Llorenteho. Ani porážka je ale o postup do semifinále nepřipravila. „Je velmi důležité, že jsme postoupili. A to jak pro hráče, tak pro náš lid,“ prohlásil trenér Jihoafričanů, Brazilec Joel Santana. Světoběžník Milutinovič skončil Postup týmu JAR mohli zhatit Iráčané, ale nevyužili šanci v duelu s Novým Zélandem. Uhráli jen druhou bezbrankovou remízu, jež jim k postupu nestačila. Utkání bylo poslední pro trenérského světoběžníka Boru Milutinoviče (64), který na lavičce týmu Iráku vydržel jen tři měsíce. „Moji mladíci ukázali, že mají talent. Nejvíc jim ale přeju svobodu a mír v životě,“ pravil Srb, který jako jediný kouč v historii vedl na MS pět různých reprezentací (1986 Mexiko, 1990 Kostarika, 1994 USA, 1998 Nigérie a 2002 Čína). Nyní počká, zda jej osloví některý z účastníků MS 2010.