Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vím, že to bude náhražka

Pavel Bém. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Bém. | foto: Lidové noviny

PRAHA Rozhovor s pražským primátorem Pavlem Bémem, který chce nechat dostavět zničené křídlo Průmyslového paláce.

* LN Pane primátore, je v tuto chvíli jasné, co bude dál s Průmyslovým palácem?

V následujících týdnech, či spíše měsících bude mít specifický režim tak, aby se nedalo do jeho poškozené části v západním křídle proniknout. Doufám, že se potvrdí, že ostatní části paláce nejsou staticky narušené, zatím to stoprocentně nevíme. Právě z toho jsem měl v tu čtvrteční noc největší strach, že budeme muset sanovat, nebo dokonce bourat i to ostatní. A víme, že budeme muset dostavět západní křídlo.

* LN Jak to můžete vědět? Odborníci se přou, zda to má smysl, nebude to prý autentické.

Uvědomuju si, že i když to dostavíme, už to nebude ta původní jedinečná stavba, ale jen jakási náhražka. Proto ten požár pokládám za tragédii, za obrovské neštěstí, byť díky obrovskému úsilí pražských i dobrovolných hasičů nikdo nepřišel o život. Ale preferuji dostavbu, a to do původní podoby z roku 1891 - za bolševika to doznalo některých změn. Teď hledáme původní architektonické projekty.

* LN Kde na to vezmete peníze? Hovoří se o miliardové škodě.

My to zatím nevíme, může to být jedna miliarda, ale taky víc nebo míň. Nechtějte po mně, abych vám teď říkal rozpočet rekonstrukce. když nemám k dispozici podrobnou výměru ani vysoutěžený projekt. Zaplatit by se to mělo z pojistného plnění.

* LN To ale dostane Incheba, nájemce Výstaviště, i když palác patří městu. Proč jste jí změnili smluvní podmínky tak, že vás teď může držet pod krkem?

Vy mi teď dáváte interpretační otázku. Já vám nabízím, že vám nechám udělat analýzu té smlouvy, aby všechny detaily majetkoprávních vztahů byly jasné.

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!