Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Viník exploze ve Frenštátu byl podle posudků zcela normální

Frenštát pod Radhoštěm | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Frenštát pod Radhoštěm | foto: Lidové noviny

Muž, který je považován za původce výbuchu v panelovém domě ve Frenštátu pod Radhoštěm, byl podle psychologů normální. Dokazuje to posudek, jenž má k dispozici novojičínský okresní soud. Sedmapadesátiletý muž disponoval podle něj zvýšeným vztahem k právu a spravedlnosti.

Antonín B. byl v posledních letech novojičínským okresním soudem souzen nejen pro poškozování cizí věci, ale také pro promluvy a křivé obvinění.

Sedmapadesátiletý muž stanul před novojičínskými trestními a civilními soudy několikrát. Soudce Radim Švec mu před pěti lety vyměřil podmíněný trest za hanlivé nápisy. Ty muž napsal na opravenou zeď domu, v němž bydlel, i uvnitř v chodbě.

ČTĚTE TAKÉ:

Dále dostal Antonín B. peněžitý trest za pomluvy a křivá obvinění. Verdikt ale nakonec odvolací soud zrušil. Podle soudce Jiřího Hanzelky působil obžalovaný normálně.

Psychologové, kteří pravděpodobného atentátníka vyšetřovali, ho tehdy označili za duševně zdravého člověka. Informoval o tom server Novinky.cz. 

U atentátníka byl zaznamenán zvýšený vztah ke spravedlnosti

"Obžalovaný je podle znalce z oboru psychologie v rámci širší normality povahy hodnocen jako osobnost akcentovaná se zvýšeným vztahem k právu a spravedlnosti a s puzením k napravování nepravostí v okolí a ve světě," píše se v jednom z posudků.

K tomu, jak je možné, že člověk, který prošel před lety psychologickými posudky, nyní zabíjel, se psychologové dnes nechtějí příliš vyjadřovat. Posudek podle nich nemusel být komplexní a hlavně mohlo během let dojít ke změně osobnosti.

Neměli jste si se mnou začínat, smál se viník explozí otci mrtvých dětí

Mladí manželé přišli během exploze ve Frenštátu pod Radhoštěm o dvě malé děti ve věku 2 a 5 let. Otec popsal vteřiny a minuty po prvním výbuch pro deník Blesk.

Rodina bydlela v bytě nad tím, kde sídlil pravděpodobný viník výbuchů Antonín B. Otce probudil po čtvrté ranní první výbuch. Když se přesvědčil, že manželka žije, běžel zkontrolovat děti, ty však už nenašel, protože se zřítily do přízemí. Proto vyběhl na chodbu, kde potkal Antonína B.

"Najednou se vynořil Antonín B., kráčel jako Rambo proti mně a hořel. Křičel jsem na něho: Ty hajzle, zabil jsi nám děti! On se smál a řval: Neměli jste si se mnou nic začínat! Tento okamžik mi zůstane do smrti v paměti. Pořád budu vidět ten jeho ksicht. Byl to výjev jako z hororu," popsal hrůzné chvíle otec.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...