Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Viníků bylo více, i Kundera, věří politický vězeň Dvořáček

Milan Kundera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Kundera | foto: AFP

PRAHA Přesně před rokem šokovala nejenom literární svět informace, že světoznámý spisovatel Milan Kundera v nejtvrdších letech komunistické totality udal svého známého Miroslava Dvořáčka policii. Podle zjištění, které badatel Adam Hradilek publikoval v týdeníku Respekt, přišel tehdejší student Kundera na policii a nahlásil tam, že s ním na kolejích přebývá podezřelý člověk. Tím byl Miroslav Miroslav Dvořáček, emigrant, který se vrátil do Prahy. Policie jej zatkla a odsoudila na 22 let do vězení. Dvořáček byl po čtrnácti letech žaláře propuštěn a později emigroval do Švédska. Miroslav Dvořáček a jeho žena Markéta nyní poskytli Lidovým novinám rozsáhlý rozhovor. Z jejich odpovědí vyplývá, že vůbec nepochybují o tom, že udavačem byl právě Kundera.

Miroslav Dvořáček a jeho žena Markéta, která za muže kvůli jeho nemoci odpovídala, nyní žijí ve Švédsku, v rozhovoru mluví o vině a odpuštění, na detaily Dvořáčkova zatčení a uvěznění však vzpomínat nechtějí.

Od zveřejnění okolností zatčení Miroslava Dvořáčka uplyne rok. Jak se váš manžel zpětně na publikování případu dívá?
Adam Hradilek Mikea kontaktoval na jaře 2008 (ještě před tím než Miroslava /Mikea/ postihl záchvat mrtvice, pozn. red.) a Mike neměl příliš chuti se pouštět do rozebírání bolestné minulosti. Dodatečně se ukázalo, že publikování případu vyvolalo spoustu zajímavých reakcí a tak to celkem stálo za to.

Objevitel dokumentu a spoluautor článku v Respektu Adam Hradilek se stal terčem kritiky. Dopustil se podle názoru vašeho manžela nějakého pochybení?
Adam se žádné chyby nedopustil a bylo nám ho upřímně líto. Kdyby objevil, že Mikea udal někdo neslavný, nikdo by se na něj nevrhal.

Jak se váš manžel dívá na roli pana Kundery, pana Dlaska či slečny Militké ve svém zatčení?
Mike si byl vždy vědom toho, že to byla Iva Militká, kdo zavinil jeho zatčení. Jestli šla na policii sama, nebo poslala někoho jiného, nezměnilo jeho názor na její vinu. Jediný rozdíl je v tom, že existuje víc viníků.

Jaký je jeho názor na dokument, který objevil Adam Hradilek? Překvapil ho jeho obsah? Považuje ho za věrohodný?
Adam nám poslal přes 60 dokumentů a mezi nimi i ten "Kunderův". Nemáme naprosto žádný důvod pochybovat o autenticitě "Kunderova" dokumentu, protože všechny ostatní, například výslechy, byly nepochybně autentické. Vzhledem ke Kunderově nadšené stalinistické minulosti to nebylo žádné překvapení.

Celý rozhovor a další informace si přečtete v pondělním vydání deníku

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!