Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 29 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vinohradská se v pátek uzavře kvůli pohřbu Jana Kočky mladšího. I přes odpor radnice Prahy 3

Před deseti lety vyrazil pohřební průvod z Břevnova na řepský hřbitov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před deseti lety vyrazil pohřební průvod z Břevnova na řepský hřbitov. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

PRAHA Vinohradskou ulicí v Praze ve směru z náměstí Jiřího z Poděbrad na Olšany v pátek projde pohřební průvod k uctění památky Jana Kočky mladšího, vnuka provozovatele Matějské pouti Václava Kočky. Nedávno zahynul při dopravní nehodě. Kvůli akci bude v ulici dočasně zastavena doprava.

Sdělil to mluvčí magistrátu Vít Hofman. Už schválená uzavírka je nahlášena od 12:00 do 15:00, podle organizátorů by však průvod neměl trvat déle než 30 minut.

Pohřeb Jana Kočky mladšího, jehož rodina už léta provozuje Matějskou pouť na Výstavišti, příbuzní naplánovali na pátek. Smuteční průvod by měl vyrazit od kostela na náměstí Jiřího z Poděbrad až k Olšanským hřbitovům. Podle dostupných informací by kočár s rakví mělo vést spřežení šesti koní.

Proti tomuto plánu se ohradil starosta městské části Praha 3 Alexander Bellu (ODS). „Naši občané mají dost jiných dopravních omezení, nemá proto smysl zastavovat na dvě hodiny dopravu na tak frekventované ulici, jako je Vinohradská,“ okomentoval situaci Bellu.

„Nerozumím tomu, proč bychom v naší městské části měli takto oslavovat člověka, který svým nezodpovědným jednáním způsobil tragickou smrt řidiče kamionu,“ doplnil své vyjádření k situaci Bellu. Zároveň dodal, že jeho vyjádření neznamená, že by rozporoval nárok rodiny na důstojný pohřeb a pietu.

„Pochod projednala Policie ČR i dopravní podnik, kteří k němu udělili kladné stanovisko. Organizátoři tak mají zákonem dané podklady a magistrát nemá důvod jim průvod zakázat. Zhruba před deseti lety se v Praze konal podobný smuteční průvod,“ uvedl mluvčí Hofman. Zmíněný průvod před deseti lety také organizovala rodina Kočků pro Václava Kočku mladšího, kterého na křtu knihy bývalého premiéra Jiřího Paroubka zastřelil hoteliér Bohumír Ďuričko.

Jan Kočka mladší zahynul při dopravní nehodě v pátek 29. září, když na dálnici D11 mezi Prahou a Hradcem Králové vjel do protisměru a srazil se s protijedoucím nákladním autem. Nehodu zavinil právě osmadvacetiletý Jan Kočka. Řidič nákladního vozu nehodu také nepřežil.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...