Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Virus utišil ruch na Karlštejně. Kastelán ale věří, že letní sezona bude díky Čechům silná

V pohádkové Noci na Karlštejně nesmí na ikonický hrad tyčící se nad Berounkou žádná žena. Koronavirová pandemie ho ale zavřela úplně všem návštěvníkům. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Karlštejn/Praha - V pohádkové Noci na Karlštejně nesmí na ikonický hrad tyčící se nad Berounkou žádná žena. Koronavirová pandemie ho ale zavřela úplně všem návštěvníkům.
  18:00

Jeden z nejoblíbenějších turistických cílů v zemi zeje už celé týdny prázdnotou. Ticho ruší jen sbíječky pracantů a pokyny jejich mistrů – Karlštejn se totiž těsně před vypuknutím nákazy začal opravovat. Stejnojmenná obec pod ním se teď musí s úbytkem cestovatelů vyrovnat.

V pohádkové Noci na Karlštejně nesmí na ikonický hrad tyčící se nad Berounkou...
V pohádkové Noci na Karlštejně nesmí na ikonický hrad tyčící se nad Berounkou...

V prvních týdnech po příchodu nového viru se z obce jakýkoli turistický ruch zcela vytratil. Od poloviny dubna se výletníci vrátili, místní ale odhadují, že jich i tak není ani polovina počtu, který na Karlštejn a do podhradí běžně ve stejnou dobu zamíří. „Veškeré hotely, restaurace, kavárny, muzea byly zavřeny. Nepřístupný byl i hrad, na centrálním parkovišti nebylo možné zaparkovat. Bylo zde ticho a pusto,“ popisuje zdejší místostarosta Janis Sidovský.

Pro městys ležící zhruba třicet kilometrů jihozápadně od Prahy to znamená významný „zásek“ ve financování. Ztráty sahají do milionů. Zdejší hoteliéři, uvyklí na přebytek zájemců o ubytování, mají na léto o polovičku méně objednávek. „Do půlky června jich mají jednotky, nikoli desítky jako dříve. Kemp provozuje obec a také zde zatím nezaznamenáváme oživení. Snad se situace zlepší ještě před prázdninami, každopádně bude letošní sezona krátká,“ ví Sidovský.

Hrady a zámky by se mohly v létě otevřít, říká Zaorálek. Kultura tratí dvě miliardy měsíčně

Místní živnostníci se ale zatím drží a své podnikání nemusí vinou krize úplně zavřít. Vedení obce se jim snaží vyjít vstříc snížením poplatků za předzahrádky nebo umístění reklamy na veřejných prostranstvích. I po opadnutí vládních opatření se ale na Karlštejn nevrátí všichni turisté. Hrad krále Karla IV. je častým cílem zahraničních návštěvníků z Číny a dalších asijských zemí, Italů, Němců či Nizozemců. Pandemie ovšem výrazně zadusila i masovou přeshraniční turistiku. Sidovský proto odhaduje dvaceti- až třicetiprocentní snížení počtu cestovatelů, kteří městys v průběhu letošní zkrácené sezony navštíví.

Zklidnění přivítali alespoň ti, kdo žijí v jinak turisticky nadměrně zatížené pěší zóně vedoucí do kopce, na němž se tyčí majestátní královská pevnost. Hrad Karlštejn totiž patří k menšímu množství českých památek, které jsou otevřeny celoročně. Zdejší tak po dlouhé době zažili situaci, kdy je nikdo nerušil po celou čtvrtinu roku.

Prach a hluk neruší

Klid si pochvaluje také kastelán Karlštejna Lukáš Kunst. Od začátku března dohlíží na rozsáhlou rekonstrukci hradu za zhruba 150 milionů korun. Stavební práce měly podle původního plánu probíhat při zachování návštěvnického provozu. Koronakrize tak paradoxně v některých činnostech i pomohla.

„Uzavření hradu kvůli pandemii covid-19 jsme využili k lehké úpravě harmonogramu prací, a tak teď provádíme především bourací stavební práce, které jsou hlučné a prašné a byly by pro návštěvníky nekomfortní,“ líčí kastelán.

Z hradu tak mizí betonové podlahy v místech, kde bude zbudováno nové návštěvnické centrum, dělníci také odstraňují prefabrikované železobetonové konstrukce ze šedesátých let minulého století a na jižním parkánu snižují terén.

Na Karlštejně začala rozsáhlá oprava. Hrad nabídne nové expozice i moderní návštěvnické centrum

Přestože vláda protivirovými opatřeními nařídila omezit shlukování většího množství lidí, daří se držet dohodnutý harmonogram oprav. „Kromě běžných bezpečnostních prvků přibyly roušky, zvýšená desinfekce a naopak se zmenšil počet stavebních dělníků na místě. To však bylo kompenzováno možností provedení více prací v jeden okamžik v celém areálu, což umožnilo právě uzavření hradu kvůli pandemii,“ vysvětluje Kunst.

Národní památkový ústav nařídil uzavření kulturních klenotů minulosti už v první půlce března. Zraky milovníků historie se už upínají k 25. červnu, kdy by se brány hradů a zámků měly opět otevřít. Karlštejn patří k vůbec nejoblíbenějším památkám, ročně na něj přijede okolo dvou set tisíc lidí. Za víc než dva měsíce, kdy je nyní nuceně uzamčen, přichází o zhruba padesát tisíc návštěvníků a přibližně 11,5 milionu korun za vstupné.

Také Kunst zmiňuje očekávaný výpadek zahraničních turistů. Věří ale, že si na pohádkový hrad přes léto najde cestu o to více Čechů. „A že letošní sezona bude i přes tuto obtížnou dobu silná,“ uzavírá kastelán.