Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bárta přechází do útoku, bude kandidovat na hejtmana

Česko

  12:20aktualizováno  19:48
PRAHA - UVNITŘ ANKETA Vít Bárta, který byl v pátek odsouzen za uplácení svých stranických kolegů, se nehodlá vzdát svého poslaneckého mandátu. Funkci řadového poslance totiž nepovažuje za vrcholnou politiku. Oznámil také, že hodlá kandidovat v podzimních volbách na hejtmana Plzeňského kraje.

Vít Bárta foto: ČTK

Bývalý šéf poslanců Věcí veřejných v Otázkách Václava Moravce opět zopakoval, že z poslanecké lavice neodejde. „Nedomnívám se, že řadový poslanec je vrcholná politika,“ řekl Bárta v České televizi.

Pokud by ale Bárta neuspěl u odvolacího soudu, jednoznačně by se svého poslaneckého mandátu vzdal, jak uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz.

Faktický šéf VV se podle svých slov už rozloučil se stranickým grémiem, opustil vládní vyjednávací tým a nabídne odchod z poslaneckého klubu. To považuje za dostatečné stáhnutí se z vysoké politiky po pátečním verdiktu Obvodního soudu pro Prahu 5.

ČTĚTE TAKÉ:

Soudce Jan Šott ho totiž odsoudil na 18 měsíců s podmínkou za uplácení svých tehdejších stranických kolegů. Bárta je přitom přesvědčen, že své jméno očistí. „V odvolacím řízení prokážu, že jsem nekorumpoval,“ míní poslanec.

V Plzni proti Jurečkovi a Pospíšilovi

V pořadu také oznámil, že se hodlá zúčastnit podzimních krajských voleb, ve kterých chce kandidovat na plzeňského hejtmana. „Přejdu do útoku a dál budu bojovat za lepší politickou kulturu,“ řekl Bárta.

Chce se tak vrátit na místo činu a demokratickými cestami přesvědčovat voliče,že "kmotrovská ODS v Plzni je přesně to klíčové nebezpečí, na které je třeba si dát pozor," dodal v rozhovoru pro server iDNES.cz.

Anketa

Co říkáte na kandidaturu Víta Bárty na plzeňského hejtmana?

Držím mu palce, má moji podporu. 686
Proč ne, rozhodnou voliči. 373
Je to výsměch, měl by v politice skončit. 5404
Nevím, nemám na to názor. 51

Na kandidátce Věcí veřejných by se ale objevit neměl. „Já jsem se rozhodl, že dále budu bojovat a nemíním při tom poškozovat parlamentní Věci veřejné,“ řekl Bárta. Kandidovat by mohl za občanské sdružení, soubor politických stran či konkrétní politickou stranu. „Na to je ještě dost času,“ dodal.

„Rozhodl jsem se kandidovat v Plzeňském kraji, abych nevzdal boj s tím, co pan Jurečko (Roman Jurečko – místopředseda plzeňské ODS – pozn. red.) s panem Pospíšilem (ministr spravedlnosti – pozn. red.) provedli Věcem veřejným,“ tvrdí rozhodně Bárta.

Pospíšil: Bártovi jsem nic neudělal

„Považuji to za nečekaný a asi i nešťastný nápad. Jak jsem již řekla dříve, po všem, čím si prošel, by se měl stáhnout, odpočinout si a nabrat síly na odvolací proces a případný návrat do politiky," řekla ČTK místopředsedkyně VV Karolína Peake.

Také podle další místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilové Bártův nápad nemůže mít pozitivní výsledek. „Doufám v počátek sebereflexe strany a návrat k realitě a práci,“ řekla agentuře.

ČTĚTE TAKÉ:

Ministr spravedlnosti Pospíšil Bártovu kritiku označil za účelový útok. „Vidím v tom další snahu útočit na mne, protože všichni vědí, že VV dlouhodobě chtějí získat ministerstvo spravedlnosti,“ míní ministr. Zdůraznil, že v Plzeňském kraji nekandiduje, v regionální politice se prý neangažuje.

„Vůbec nechápu, jaký smysl má, že chce kandidovat a svádět nějaký imaginární boj se mnou. Já jsem panu Bártovi nikdy nic neudělal,“ dodal.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat