Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vít patří církvi, říká premiér

Česko

  7:32
Praha/Varšava - Premiér Mirek Topolánek se v letitém sporu o svatovítskou katedrálu postavil na stranu církve. „Přestože stavba byla z větší části vytvářena jako světská, je to památka, která by měla patřit církvi,“ prohlásil včera Topolánek ve Varšavě při diskusi s polskými studenty bohemistiky.

Interiér katedrály Sv. Víta. foto: Zbyněk StanislavČTK

Je to zatím nejjednoznačnější výrok, který v této souvislosti zazněl z úst českých premiérů. Verdikt Nejvyššího soudu, který minulý týden chrám církvi odebral ve prospěch státu, označil Topolánek za „překvapivý“. Do letité soudní tahanice ovšem vstupovat nechce. „Nechám na rozhodnutí soudu, jak to dopadne, hlavně aby to bylo rychle, aby se neblokovaly některé opravy,“ řekl premiér.

Opačný názor než Topolánek má tradičně většina levicových politiků. „Mně to připadá, že pan Topolánek je z jiného světa nežli já... Kdyby něco o této věci věděl, musel by tušit, že chrám nebyl vlastnictvím církve nikdy,“ zkritizoval včera Topolánkovo varšavské vyjádření šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek.

Topolánek se ovšem nemůže opřít ani o jednoznačnou podporu svých spolustraníků. Také část ODS totiž prosazuje, aby svatý Vít zůstal tam, kde je, tedy v rukou státu. „Já mám spíše opačný názor než pan premiér. Myslím si, že Pražský hrad a katedrála by měly mít jednoho vlastníka. Církvi to v minulosti nečinilo žádné problémy a mohla katedrálu běžně užívat,“ říká Miroslava Němcová, místopředsedkyně sněmovny za ODS. Nedávné odebrání chrámu církvi nadšeně přivítal i pražský primátor a Topolánkův stranický konkurent Pavel Bém.

Spolehlivé zastánce naopak Topolánek našel mezi křesťanskými demokraty. Například ministr financí Miroslav Kalousek Topolánkův výrok považuje za „blízký“ svému názoru. Kalousek ovšem zároveň tvrdí, že svatý Vít je jen „malou částí komplexního problému“. „Jde o definitivní vyřešení vztahu státu a církví. A církevní majetek je jen jednou částí tohoto problému. Je ostudou, že v roce 2007 takové řešení neexistuje,“ prohlásil ministr.

 Kvůli nedořešeným vztahům mezi státem a církví navíc Česká republika dosud neratifikovala smlouvu s Vatikánem. Vláda tento problém začala nedávno znovu řešit. „Před několika týdny proběhlo první jednání koaličních stran se zástupci biskupské konference,“ řekl Kalousek.

 Kdalšímu osudu katedrály se včera vyjádřil i kardinál Miloslav Vlk. Odmítl návrh předsedy legislativní rady vlády Cyrila Svobody, aby církev a stát spravovaly chrám společně. „Napřed je zapotřebí vyřešit to vlastnictví. Nemůžeme jednat o nějakém spoluspravování, a nemít vůbec vyřešenu tuhle základní věc,“ prohlásil v České televizi Vlk.

Více v dnešních Lidových novinách

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat