Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kdybych byl za tragédii na FF osobně odpovědný, dávno bych rezignoval, řekl Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan a policejní prezident Martin Vondrášek vystoupili na tiskové konferenci po tragické události, která se stala na Filozofické fakultě v Praze. (21. prosince 2023) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Na ministra vnitra Víta Rakušana a vrcholné zástupce policie se snáší vlna kritiky za policejní zásah na Filozofické fakultě UK. Z tragédie podle Rakušana vyplývá řada výzev, například nutnost pravidelných cvičení zásahu proti aktivnímu střelci či proškolování univerzit. Uvedl to v pořadu Za pět minut dvanáct na TV Nova.
  12:53

„GIBS potvrdil to, že této události nešlo v žádném ohledu zabránit. Netváříme se spokojeně, chceme se na další možné útoky připravit,“ reagoval Rakušan na kritiku.

„Odmítli jste zřídit vyšetřovací komisi a jen vytváříte další otázky. I univerzita odmítla výsledky jednání bezpečnostního výboru. Jak je možné, že člověk, který vlastní osm zbraní a zabije svého otce, se dostane až do školy, kde zabije 14 lidí?“ kritizovala Rakušana druhá hostka pořadu, znovuzvolená europoslankyně Kateřina Konečná.

Podle ní vnitro jen pronásleduje lidi za názor a při útoku na fakultu zcela selhalo. „Pan ministr pronásleduje lidi za názor a zajímá se jen o to, jaký web může vypnout. Honíme tady lidi, kteří mají na batohu zetko, a pak se stane ten nezvládnutý útok na filozofické fakultě. Pořád se o tom mlží a není to jasné pro občany,“ stěžovala si Konečná.

„Nejsem za tu událost osobně odpovědný, jinak bych už dávno jako otec tří dětí rezignoval. Policisty a záchranáře jsem na místě chválil, ale už od začátku mi bylo jasné, že dojde k vyšetřování od GIBSu,“ reagoval na slova Konečné Rakušan.

Dodal, že policisté vyklidili budovu v Celetné na základě „horkého tipu“ přímo od matky střelce a museli rychle jednat. Dodal také, že potvrzenou informaci o vraždě otce, se policisté dověděli až po střelbě. „Vše ostatní je pohled do zpětného zrcátka,“ řekl v diskuzi Rakušan.

„Práce a výzev, které z toho jsou, je tady celá řada,“ řekl Rakušan. Zopakoval také ale výsledek šetření Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), podle kterého nebylo možné události žádnou změněnou policejní prací zabránit. „Já samozřejmě nahlížím na celou řadu dílčích věcí, vytčena byla komunikace a lepší analytický nástroj, do kterého se musí zainvestovat. Dále propojení zdravotnických registrů se zbraňovými, to už je schváleno v legislativě,“ dodal vicepremiér.

Postup policistů v případu tragické střelby ve čtvrtek vysvětlovali zástupci policie před poslanci bezpečnostního výboru přes šest hodin. Policejní prezident Martin Vondrášek připustil, že komunikace s vedením fakulty nebyla ideální, zlepšit se podle něj musí i analytická činnost či střelecká příprava policistů.

Pachatel, kterým byl podle kriminalistů čtyřiadvacetiletý student fakulty, cítil podle odborného posudku křivdu a nenávist, fascinovaly ho násilí a zbraně, neměl ale žádnou závažnou psychickou poruchu. Cítil se odstrčený a neužitečný, měl problémy s komunikací i se vztahy v rodině, řekla státní zástupkyně Jana Murínová. V pátek od tragické události uplynulo půl roku.

Žháře z Klíčova platilo Rusko, potvrdil Rakušan

Rakušan zároveň uvedl, že muž z Jižní Ameriky, který provedl žhářský útok na autobusy v Praze na Klíčově, byl skutečně placen Ruskem. Konečné k tomu vytkl, že často mluví o jeho útoku jako o pseudokauze. „V žádném případě to nemůžeme nazývat pseudokauzou. Toho člověka platili z Ruska, a i když to byl amatér bez spolupracovníku a někteří ho označují za diletanta, jedná se o nebezpečí pro Českou republiku,“ uvedl. Že dotyčný nebyl profesionálním agentem potvrdil také minulý týden ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Soud poslal v pondělí šestadvacetiletého cizince do vazby. Podle dřívějšího vyjádření premiéra Petra Fialy se prověřuje podezření ze zapojení ruských tajných služeb, pravděpodobnost je vysoká.

Autor: