Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Rada pro zdravotní rizika zanikne, deformovala systém, prohlásil Rakušan. Roli převezme krizový štáb

Nová vláda nepožádá o prodloužení nouzového stavu kvůli covidu-19, řekl nový premiér Petr Fiala. Na snímku Vít Rakušan (STAN). (17. prosince 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Rada vlády pro zdravotní rizika zanikne, deformovala systém krizového řízení. V neděli to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi řekl vicepremiér a ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan. Je na tom podle něj dohoda s premiérem i ministrem zdravotnictví. Vyjádřil se i k odchodu policejního prezidenta a schůzce prezidenta Miloše Zemana s premiérem Petrem Fialou.
  13:30aktualizováno  14:33

Rada pro zdravotní rizika zanikne, deformovala systém, míní Rakušan

Rada vlády pro zdravotní rizika zanikne, deformovala systém krizového řízení. V neděli to v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi řekl vicepremiér a ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan. Je na tom podle něj dohoda s premiérem i ministrem zdravotnictví. Vyjádřil se i k odchodu policejního prezidenta a schůzce Zemana s Fialou.

Rada vlády pro zdravotní rizika vznikla loni v červenci, v jejím čele je premiér, členy jsou ministři zdravotnictví, obrany a vnitra, předseda Asociace krajů, náměstek ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny, vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci a odborníky na zdravotnictví zastupuje epidemiolog Petr Smejkal.

„To je něco, co je mimo systém a bylo to konkurenční centrum rozhodování a moci v rámci krizového řízení,“ řekl Rakušan. Podle něj musí být institucí, která rozhoduje, Ústřední krizový štáb (ÚKŠ).

Nově budou mít každé pondělí schůzku ministři, kteří mají v kompetencích cokoli týkající se protikoronavirových opatření. „Časem bych měl návrh, aby se porada covidových ministrů dostala do struktury Ústředního krizového štábu, byla by to jakási zúžená Bezpečnostní rada státu,“ uvedl Rakušan.

Následně bude v týž den zasedat ÚKŠ. Podle ministra je možné se dohodnout na tom, že by se vždy nemuseli scházet všichni členové štábu, ale pouze ti, kteří mají v gesci aktuální situaci.

Rakušan také uvedl, že se řeší nový statut krizového štábu. Jednou z variant je, že v případě vnějšího rizika se bude předsedkyní ÚKŠ stávat ministryně obrany Jana Černochová (ODS), v případě epidemie a ostatních vnitřních hrozeb ministr vnitra.

Scházet by se podle Rakušana také měla Ústřední epidemiologická komise. Ke covidu a opatřením mají podle něj mluvit dva ministři - vnitra jakožto šéf ÚKŠ a zdravotnictví.

Členy štábu jsou podle statutu zástupci 13 ministerstev, šéf Správy státních hmotných rezerv, policejní prezident, ředitel hasičů, náčelník generálního štábu armády, hlavní hygienik, ředitel Státního zdravotního ústavu, vedoucí úřadu vlády, zástupce Asociace krajů i ředitel Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Odchod Švejdara

Rakušan považuje zpětně neformální schůzku se Švejdarem za nevhodnou. Policejnímu prezidentovi vytknul tweet o odchodu policistů a nedokončenou policejní reformu. Nový ministr vnitra se neformálně sešel i s ředitelem pošty, hasičů a s ředitelem civilní rozvědky Šimandlem. Se všemi se chce sejít i oficiálně, řekl.

„Chci se všemi, a to se týkalo i policejního prezidenta, setkat oficiálně (...) a tak jsem byl i domluven s panem generálem Švejdarem,“ řekl Rakušan. „S odstupem považuji schůzku za nevhodnou a považuji ji za nešťastnou, myslel jsem si, že ta schůzka probíhá na tom formátu jako se všemi, se kterými sešel, jako informativní schůzka, kde se budeme bavit o tom, co od vzájemné spolupráce očekáváme,“ uvedl ministr.

„Pan policejní prezident se ptal, jak vidím naši spolupráci, já jsem mu řekl, že nějaké výhrady mám, chtěl bych slyšet vaše rozhodnutí na začátku ledna, až se sejdeme. Mezitím proběhl můj jediný kontakt s panem policejním prezidentem, kdy jsme si jednou telefonovali a on mi jasně řekl, že 3. ledna, kdy se vrátí do práce, mi jasně řekne svoje rozhodnutí,“ řekl Rakušan. Švejdar onemocněl covidem-19, od minulého pátku je v pracovní neschopnosti. 

„Od začátku mě mrzí, že schůzka, která byla ryze pracovní, je formulována tak, že já jsem vytvářel nátlak. Já jsem zmínil věci, které se mi v policii nelíbí, což jsem jako kandidát na ministra vnitra považoval za zcela legitimní,“ dodal ministr.

Policejní prezident Jan Švejdar ve čtvrtek večer na Twitteru oznámil, že podá na začátku ledna žádost o odchod do civilu. Od policie plánuje odejít ke konci března. Švejdar uvedl, že dospěl k názoru, že jeho setrvání ve funkci není žádoucí.

Rakušan dodal, že by se se Švejdarem chtěl ještě sejít. „Doufám, že pan policejní prezident se ve chvíli, kdy nastoupí zpátky do práce, se mnou sejde, a všechny tyhle nejasnosti si řekneme do očí,“ řekl ministr.

Nová vláda by chtěla, aby post národního bezpečnostního poradce vznikl nejpozději do konce příštího roku, řekl ministr vnitra Rakušan v ČT. Pozici je podle něj nutné legislativně zakotvit.

„Bude to vyžadovat legislativní proces, přesné vydefinování pozice. Ona nebude jednoduchá. Koordinace tajných služeb, boj proti hybridním hrozbám a dezinformacím v rámci více resortů,“ řekl Rakušan. Byl by rád, kdyby pozice vznikla už v polovině příštího roku, spíše ale počítá s termínem o půl roku pozdějším.

Obchod s personáliemi

Rakušan v ČT uvedl, že i předsedové koaličních stran byli překvapeni, že nakonec dojde ke jmenování vlády jako celku. Vyloučil, že by za tím byla dohoda o některých personáliích, například o Michalu Koudelkovi, který je nyní pověřen zastupováním na pozici ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) do doby jmenování nového šéfa. Ministr vnitra však ujistil, že v budoucnu vláda neplánuje válčit s prezidentem Zemanem.

Zeman je ke Koudelkovi kritický, strany nové vlády naopak dříve deklarovaly, že by měl Koudelka být do funkce ředitele opět jmenován. Podle Rakušana zatím není jasné, kdy přesně se tím bude kabinet zabývat, považuje za nutné ale situaci vyřešit co nejdříve. „BIS má mít řádně jmenovaného ředitele, nikoli pouze pověřeného. To vždy instituci jako takovou oslabuje,“ poznamenal.

Konec nouzového stavu

Nová vláda v pátek oznámila, že nepožádá o prodloužení nouzového stavu, ten tedy skončí už 25. prosince. „Velmi podrobně jsme s hejtmany probírali, zda mají potřebu prodloužení nouzového stavu a oni říkali, že v této chvíli k tomu nevidí žádný věcný důvod,“ vysvětlil ministr vnitra v pořadu kroky nové vlády. 

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák však ještě ten samý den na Twitteru reagoval, že s ním nikdo z nové vlády o konci nouzového stavu nejednal. 

Předseda ČSSD Michal Šmarda, který byl druhým hostem nedělního diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce České televize, kroky vlády podpořil. „Pokud vláda trvá na tom, že současnou situaci je schopna zvládnout bez nouzového stavu, tak já to akceptuji a respektuji to. Nicméně byl bych rád, aby skutečně zapnuli standardní mechanismy krizového řízení,“ apeloval na přítomného ministra vnitra Víta Rakušana. 

Šmarda však kritizoval výstupy nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. „Méně příkladů z fotbalu a více normální lidské komunikace, to by téhle vládě slušelo,“ poradil mu. 

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!