Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko vybuduje asistenční centra pomoci Ukrajincům. V každém kraji bude jedno

Česko

  12:30aktualizováno  18:48
Česko zřídí Národní asistenční centrum pomoci Ukrajině, řekl ministr vnitra Vít Rakušan po jednání Ústředního krizového štábu. Po celé republice vzniknou lokální asistenční centra. K tomu budou v krajích vybudovány hotspoty, skrze ně se odbaví a zaregistrují Ukrajinci, kteří prchají před válkou. Rakušan upozornil na povinnost Ukrajinců, kteří přijedou do Česka bez průchodu hotspotem. Do tří dnů po příjezdu se musí zaregistrovat u cizinecké policie.

„V rekordním čase jsme zřídili centrální krizový orgán, který bude fungovat 24 hodin denně sedm dní v týdnu,“ řekl ministr vnitra Vít Rakušan. V Národním asistenčním centru pomoci Ukrajině budou trvale zástupci hasičů, policie nebo správy ubytovacích zařízení. Jeho základem bude komunikace s lokálními samosprávami.

„Propojení lokální úrovně s centrální je to nejdůležitější. Trvalost takového orgánu je také nezbytná,“ sdělil Rakušan. Asistenční centra vzniknou v každém kraji. Řešit budou ubytování, logistiku, humanitární pomoc či dopravu.

„Určitě budou do České republiky přicházet lidé, kteří tu pomoc i s ubytováním budou potřebovat akutně a hned. Právě na to se připravujeme i tak, že jsme zprovoznili ty krajské platformy, kdy jednotlivé kraje prostřednictvím měst budou dávat k dispozici ubytovací kapacity. My budeme mít jasný přehled o tom, kolik volných ubytovacích kapacit v rámci České republiky máme, které už se zaplnily, a které ještě mohou být zaplněny,“ popsal Rakušan. 

Zatím však nebylo ani zdaleka zaplněno 5 000 míst centrálně určených pro ubytování příchozích lidí, uvedl Rakušan. Využily je dosud stovky osob.

Ve všech krajích vzniknou hotspoty

V každém kraji začnou od úterý vznikat hotspoty, prostřednictvím nich se ukrajinští uprchlíci zaregistrují v Česku. Podle Rakušana je představa taková, že osoba, která do Česka dorazí, projde několika stanovišti k registraci v Česku, zdravotnickému a bezpečnostnímu screeningu. 

„Pokud člověk projde tímto hotspotem, má všechnu nutnou vstupní administrativu za sebou a už tam na něj bude čekat doprava na ubytování, pokud ho nemá sám vyřízené po individuální linii,“ uvedl vicepremiér. Například v Českých Budějovicích vznikne stanoviště na letišti, v Brně na výstavišti.

Dosud je v Česku taková vstupní brána pouze jedna ve Vyšních Lhotách v Moravskoslezském kraji. Rakušan proto upozornil na povinnost registrace Ukrajinců, kteří hotspotem neprojdou. „Pokud kdokoliv z Ukrajiny přijede do České republiky, má povinnost registrace u cizinecké policie do tří dnů,“ zdůraznil Rakušan. Poté mají 90 dnů na vyřízení víza. Zatím jde o vízum národní s platností na rok.

Ministr vnitra také sdělil, že všichni Ukrajinci, kteří se takto zaregistrují, se automaticky stávají pojištěnci České republiky, díky čemuž mají nárok na zdravotnické služby.

Po ruské agresi na Ukrajině bylo doposud vydáno 2 000 humanitárních víz, do Česka už ale určitě přišlo o tisíce lidí více, uvedl ministr vnitra Rakušan.

„Každý kdo přijede do Česka s ukrajinskou sim kartou, tak mu automaticky přijde sms zpráva se základními informacemi, jak se má po příjezdu do České republiky chovat,“ řekl Rakušan. Po dohodě s mobilními operátory by tento systém měl začít fungovat během několika hodin. 

V příštích několika dnech by měl být zprovozněn nový web www.nasiukrajinci.cz. Ti, kdo budou mít zájem o poskytnutí humanitární pomoci, budou skrze něj přesměrováni na patřičné platformy. Nabídne také informace Ukrajincům v ČR.

Čeští policisté na slovensko-ukrajinské hranici

Na žádost Slovenska posílá Česká republika padesát policistů na slovensko-ukrajinskou hranici. Čeští policisté tam budou pomáhat s registrací osob překračujících hranici, informovala policie na Twitteru.

„Slovensko oficiálně požádalo o policejní pomoc, zítra (v úterý) by měl odjet kontingent čítající 50 policistů,“ uvedl Rakušan. Ministr dříve opakovaně informoval o dohodě se Slovenskem, že na případnou žádost Česko své policisty do sousední země vyšle. Kvůli bezpečnosti nebude policie zveřejňovat detaily o přepravě českého kontingentu.

Podle Rakušana to má pro Česko výhodu toho, že policisté budou mít přehled o lidech, kteří budou ze Slovenska pokračovat do České republiky. „Nám to dává nějakou předběžnou situační informaci o tom, jak se aktuálně tato situace vyvíjí,“ řekl k vyslání policistů na hranice s Ukrajinou Rakušan. 

„Situace na ukrajinsko-slovenské hranici je v současné době dost nepřehledná. My jako Česká republika nemáme přesný přehled o počtech, kteří přecházejí hranice,“ vysvětlil Rakušan. 

Slovenské ministerstvo vnitra v pondělí informovalo, že požádá unijní agenturu Frontex o pomoc při ochraně své 98 kilometrů dlouhé hranice s Ukrajinou.

Rakušan v neděli navrhl ministrům vnitra EU, aby všechny členské státy přestaly vydávat víza občanům Ruska. Politici se zároveň shodli na aktivaci evropského systému dočasné ochrany. Ukrajinci, kteří do EU utíkají před válkou, dostanou ve všech státech stejnou formu ochrany na jeden rok.  

Rakušan se dopoledne setkal s ukrajinským velvyslancem v Česku Jevhenem Perebyjnisem. Dohodli se na vzájemné koordinaci především při přijímání občanů Ukrajiny. 

S ukrajinským velvyslancem se dohodl na vzájemné koordinaci. „Především pokud jde o přijímání občanů Ukrajiny,“ uvedl šéf vnitra bez dalších podrobností.

Vláda v pátek schválila poskytnutí 300 milionů korun na naléhavou humanitární pomoc pro Ukrajince, kteří musí kvůli ruskému vojenskému vpádu do země opustit své domovy. „Pomáháme tak, jak si to oběť agrese přeje. Vycházíme vstříc přesné poptávce Ukrajiny. Česko ukázalo, že má vládu hodnotovou, ne pragmatickou,“ vyjádřil se k pomoci Ukrajině Rakušan. 

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...