Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na hranicích se Slovenskem přibývá migrantů. Posílíme hlídky, slíbil Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan foto: Anna Boháčová, MAFRA

Policisté u hranic se Slovenskem zachytávají stále více migrantů. Ministr vnitra Vít Rakušan proto slíbil posílit policejní hlídky a zintenzivnit kontroly, řekl po setkání se svým slovenským kolegou Romanem Mikulcem. Od kdy přesně začne opatření platit, neuvedl. Vrátí se kvůli tomu do Česka několik desítek policistů z mise v Makedonii, kteří však misi zcela neopustí.
  22:51

Posílení ochrany hranic budou Češi a Slováci koordinovat i s Maďary, Rakušany a Němci kvůli tomu, že poslední měsíce čelí Evropa silnému migračnímu tlaku především syrských uprchlíků.

„Vlna (migrace) je silnější než v roce 2015, kdy vrcholila migrační krize. Denně v Česku zachytíme stovky migrantů, ale například Rakušané tisíce,“ řekl Rakušan.

Uvedl také, že Česko stejně jako Slovensko je pro migranty tranzitní zemí a míří především do Německa či Rakouska, kde se snaží scelit rodiny. Posílené hlídky mají kontrolovat jak zelenou hranici, tak také pokračovat v důkladných namátkových kontrolách u hraničních přechodů.

Spolu s Mikulcem však zmínil problém s Tureckem, které proud uprchlíků do Evropy nijak neblokuje. I s Turky je proto podle Rakušana potřeba intenzivně jednat. V minulosti Turecko po dohodě s EU migranty po nějakou dobu dál nepouštělo.

„Je potřeba, aby Evropská komise byla o mnoho aktivnější v uplatňování readmisních dohod (o zpětném přebírání neoprávněně pobývajících osob) s třetími zeměmi. My už čelíme sekundární migraci, kdy se uprchlíci dostanou do Evropy. Musíme řešit problém intenzivněji tam, kde vzniká,“ řekl Mikulec.

Snaha vyhnout se hraničním kontrolám

Oba uvedli, že neexistuje jednoduché řešení problému a neexistuje ani žádné národní řešení, protože problém se přelévá mezi jednotlivými státy. „Chceme hledat řešení i v tom, že posílíme funkci (unijní pohraniční agentury) Frontexu v naší části Evropy. Snažíme se vyhnout tomu, abychom znovu zaváděli hraniční kontroly. Vážíme si existence schengenského prostoru,“ řekl Rakušan.

Kvůli tomu vznikla dvě registrační centra, kde se uprchlíkům snímají biometrické údaje a jsou ztotožněni. „Dostanou výjezdní příkaz, že musí Česko do 30 dnů opustit, většinou zamíří do Německa. Pokud Německo uplatňuje readmisní dohodu, tak to řešíme,“ řekl Rakušan.

Podle Rakušana je důležité, aby byli uprchlíci pod co největší kontrolou a byl přehled o jejich pohybu, když už se do ČR dostanou. „Podle policejního ředitele Martina Vondráška se v žádném z krajů nezvýšila kriminalita, což je důležité,“ řekl Rakušan.

Šéf německých policejních odborů Heiko Teggatz počátkem září vyzval spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou, aby kvůli zhoršující se migrační situaci obnovila trvalou ostrahu hranic s Českem. Mluvčí německého ministerstva vnitra ale ve středu ČTK sdělila, že Německo nyní neuvažuje o obnovení stálých kontrol na hranicích s ČR, nevylučuje ale kvůli migrantům častější namátkové kontroly.

Německé policejní odbory uvádějí, že letos v červnu spolková policie zaznamenala 2 000 případů nedovoleného překročení hranic z Česka do Německa a že to byl v meziročním srovnání nárůst o 140 procent. V srpnu už to bylo 3 000 případů, a to jen na sasko-české hranici.

Autoři: ,