Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vítám pokusy o objektivizaci výše výživného

Česko

DISKUSE

Je všeobecně známo, že po roce 1948 bylo v důsledku rovnostářství všem měřeno stejně. Realita dnešních dnů je jiná. Sociální situace rodin, ať už založených manželstvím, či nikoli, je různá.

V soudní praxi se však, žel, setkáváme s případy velmi rozdílného rozhodování v kauzách, kdy jsou možnosti, schopnosti a majetkové poměry rodičů a odůvodněné potřeby dětí velmi podobné. Proto mám za to, že sjednocování je namístě. Ovšem takové, které bude založeno na srovnatelném.

Sjednocování výživného bude v zásadě dopadat na průměrné rodiny s průměrnými příjmy. Jde-li o rodiče s velmi nízkými příjmy, ohrožené bídou a sociálním vyloučením, a na druhé straně o rodiče s velmi vysokými příjmy, soudce bude muset velmi pečlivě zjišťovat, rozhodovat a precizně zdůvodňovat, proč se od doporučovaných hodnot, resp. od jejich poměrně širokého rozpětí, odchyluje. Proto je třeba odmítnout názor těch, kteří mají za to, že soudce bude ponížen na stroj.

Posílí se odpovědnost rodičů za výchovu a výživu dětí Ve standardních situacích nebudou na soudce kladeny takové nároky jako v případech nikoli obvyklých, ve kterých bude moci rozvinout svůj soudcovský um. To je správné. Soudce bude – mimo jiné – poměřovat hodnoty a zásady, na kterých je budováno soukromé, resp. rodinného právo: právo na stejnou životní úroveň dětí, zákaz zneužití a v neposlední řadě i dobré mravy. Soudce také bude ctít legitimní očekávání dětí i rodičů. Rozhodnutí budou předvídatelná. Vždyť děti mají již od účinnosti velké novely zákona o rodině z roku 1998 právo podílet se na životní úrovni svých rodičů. Také mají právo na úspory, které mohou sloužit k financování budoucího vzdělání apod.

Obecně lze říci, že koncepcí objektivizace výživného se posílí odpovědnost rodičů za výchovu a výživu svých dětí. Vyživovací povinnost rodičů nebude přenášena na společnost. Je jen škoda, že se – prozatím – neuvažuje o institutu minimálního výživného. Inspirací by mohl být například slovenský zákon o rodině z roku 2005.

Zdeňka Králíčková, Právnická fakulta Masarykovy univerzity – Katedra občanského práva, Brno

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...