Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Šéfce ERÚ Vitáskové hrozí 9 let vězení. Podle žalobce přispěla k miliardovým škodám

Česko

  12:26aktualizováno  15:23
Státní zástupce ve středu navrhl devítiletý trest ve vězení s ostrahou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleně Vitáskové v případu solárních podvodů. Uvedla to Česká televize. Žalobce Radek Mezlík řekl, že kvůli Vitáskové mohly vzniknout škody za miliardy.

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková foto: MAFRA: František Vlček

Předsedkyně ERÚ se jednání u Krajského soudu v Brně neúčastní, patrně dorazí v pátek, aby se k návrhu vyjádřila. Obvinění je podle ní nepravdivé Žalobce navrhl vysoké tresty i dalším obžalovaným v případu nezákonného udělení licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku. Soudce Aleš Novotný předpokládá, že rozsudek v kauze vynese nejdříve v lednu příštího roku.

Vitásková jakékoli provinění popírá. „Soud ještě nerozhodl, obvinění nadále považuji za účelové a nepravdivé. Hodlám se obhájit ve své závěrečné řeči. Věřím, že veřejnost si udělá obrázek sama,“ řekla ve středu.

Krajský soud vyčlenil vzhledem k velkému počtu obžalovaných pro závěrečné řeči tři dny. Po Mezlíkově návrhu si vzala slovo obhajoba. Obžalovaní se dostanou na řadu až po ní, nejspíš ve čtvrtek. Z obhájců ve středu dostali prostor pro vyjádření právní zástupci tří obžalovaných; revizního technika Vladimíra Čimpery, pracovníka elektráren Jaroslava Kryma a Michaely Schneiderové z vedení Úřadu. Všichni tři požádali soud o zproštění viny. Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka potvrdil, že Vitásková počítá se svojí účastí u jednání u krajského soudu, kde jako poslední z obžalovaných přednese svoji závěrečnou řeč. „Do té doby platí její dosavadní vyjádření, že obvinění považuje za účelové, vykonstruované a nepravdivé,“ doplnil.

Milionové škody?

V případu jde o elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun, které patří synům miliardáře Zdeňka Zemka staršího, jenž ovládá firmu Z group steel holding. Licence dostaly 31. prosince 2010, tedy jen pár hodin před tím, než se zásadně snížily výkupní ceny energie ze solárních elektráren. Bratrům Zemkům navrhuje Mezlík 7,5 roku vězení.

Za energii, kterou chomutovské elektrárny dodaly do veřejné sítě, vznikla již podle žalobce škoda 300 milionů korun. Licenci získaly na 20 let. Celková škoda za toto období by mohla činit podle spisu až dvě miliardy korun.

Krátce před Vánocemi 2010 se konala první kontrola obou elektráren pracovníky ERÚ. Kvůli nedostatkům licence nedostaly. Zemek starší si ale pak vymohl, aby se konala ještě jedna kontrola úředníků, a to v poslední den roku 2010. Zemek starší se dnes účastní soudního jednání; sedí v prostoru pro veřejnost.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat