9. prosince 2015 12:26, aktualizováno  15:23 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Šéfce ERÚ Vitáskové hrozí 9 let vězení. Podle žalobce přispěla k miliardovým škodám

Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předsedkyně ERÚ Alena Vitásková | foto: MAFRA: František Vlček

Státní zástupce ve středu navrhl devítiletý trest ve vězení s ostrahou předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleně Vitáskové v případu solárních podvodů. Uvedla to Česká televize. Žalobce Radek Mezlík řekl, že kvůli Vitáskové mohly vzniknout škody za miliardy.

Předsedkyně ERÚ se jednání u Krajského soudu v Brně neúčastní, patrně dorazí v pátek, aby se k návrhu vyjádřila. Obvinění je podle ní nepravdivé Žalobce navrhl vysoké tresty i dalším obžalovaným v případu nezákonného udělení licencí dvěma solárním elektrárnám na Chomutovsku. Soudce Aleš Novotný předpokládá, že rozsudek v kauze vynese nejdříve v lednu příštího roku.

Vitásková jakékoli provinění popírá. „Soud ještě nerozhodl, obvinění nadále považuji za účelové a nepravdivé. Hodlám se obhájit ve své závěrečné řeči. Věřím, že veřejnost si udělá obrázek sama,“ řekla ve středu.

Krajský soud vyčlenil vzhledem k velkému počtu obžalovaných pro závěrečné řeči tři dny. Po Mezlíkově návrhu si vzala slovo obhajoba. Obžalovaní se dostanou na řadu až po ní, nejspíš ve čtvrtek. Z obhájců ve středu dostali prostor pro vyjádření právní zástupci tří obžalovaných; revizního technika Vladimíra Čimpery, pracovníka elektráren Jaroslava Kryma a Michaely Schneiderové z vedení Úřadu. Všichni tři požádali soud o zproštění viny. Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka potvrdil, že Vitásková počítá se svojí účastí u jednání u krajského soudu, kde jako poslední z obžalovaných přednese svoji závěrečnou řeč. „Do té doby platí její dosavadní vyjádření, že obvinění považuje za účelové, vykonstruované a nepravdivé,“ doplnil.

Milionové škody?

V případu jde o elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun, které patří synům miliardáře Zdeňka Zemka staršího, jenž ovládá firmu Z group steel holding. Licence dostaly 31. prosince 2010, tedy jen pár hodin před tím, než se zásadně snížily výkupní ceny energie ze solárních elektráren. Bratrům Zemkům navrhuje Mezlík 7,5 roku vězení.

Za energii, kterou chomutovské elektrárny dodaly do veřejné sítě, vznikla již podle žalobce škoda 300 milionů korun. Licenci získaly na 20 let. Celková škoda za toto období by mohla činit podle spisu až dvě miliardy korun.

Krátce před Vánocemi 2010 se konala první kontrola obou elektráren pracovníky ERÚ. Kvůli nedostatkům licence nedostaly. Zemek starší si ale pak vymohl, aby se konala ještě jedna kontrola úředníků, a to v poslední den roku 2010. Zemek starší se dnes účastní soudního jednání; sedí v prostoru pro veřejnost.

ČTK

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz