23. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nechápu důvod spojování se proti mně. Čím jsem ohrožením pro demokracii? ptá se Babiš

Andrej Babiš na tiskové konference ANO k výsledkům parlamentních voleb. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na tiskové konference ANO k výsledkům parlamentních voleb. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA  Předseda hnutí ANO Andrej Babiš si nepřipouští, že se mu nepodaří vyjednat standardní koaliční vládu. A to navzdory odmítavým vyjádřením ostatních stran. „Chtěl bych, aby vláda pracovala jako tým, pro lidi, v terénu. Oni stále jedou kampaň, už by se konečně mohli probudit,“ říká Babiš v rozhovoru pro Lidové noviny.

LN V sobotu jste volební výsledek hodnotil jako velký úspěch. Myslíte si to i v neděli, po vyspání, vzhledem k tomu, že hrozí povolební pat?
Výsledek je skvělý. Proti ANO byla vedena masivní kampaň. Jenže lidé nám věří, nenechají se ovlivňovat. Ještě v den voleb o nás různé weby roznášely lži.

LN Světová média vás označují za populistu...
Kdybych já byl populista, nikdy bych neudělal EET a ODS by měla šest procent. To, že skončili druzí, mají i díky tomu, že jsme zavedli EET. Lidé, kteří se kvůli tomu naštvali, podle mě volili ODS, která chce EET zrušit. Takže já určitě nejsem populista, to je Okamura. Některá zahraniční média ale informovala vyváženě, to zas ano.

LN Mohl byste potenciální koaliční partnery ujistit, že byste nechtěl vládu točit směrem k Moskvě?

Nechápu, jak to někdo mohl napsat v zahraničí. Všechny služební cesty jsem měl po Evropě, nikdy v Rusku. V Evropě mě znají, protože jsem byl aktivní. Žádná šedá myš, která se ani neuměla s politiky domluvit a chodila jen za úředníky.

LN Můžete občanům naznačit, jaký teď mají očekávat vývoj? Strany, které jste před volbami nevyloučil jako možné partnery, po volbách oznámily, že konkrétně s vámi do koalice nepůjdou kvůli vyšetřování Čapího hnízda.
Jednáme s každým. Až na pana Bartoše z Pirátů mi odpověděli všichni. Pane redaktore, nebudu vám k tomu ale nic říkat, nebudu vyjednávat přes média, jak jste na to všichni zvyklí. Sorry jako.

LN Nelze ale přece pominout, že například předseda ODS Petr Fiala koalici s ANO vyloučil.
Na mediální vzkazy já nedám. Chci to slyšet za stolem. Uvidíme, co budou říkat. Je jasné, že někteří začnou organizovat demonstrace. Vždyť ani pan (Miroslav) Kalousek snad nemůže věřit svým slovům, když takhle mluví. Do sněmovny prolezl jen o fous, bohužel. Člověk, který tady 27 let loupil, teď bude mluvit o ohrožení demokracie? Čím já jsem ohrožením pro demokracii? Minule nás volilo 927 tisíc lidí, teď 1,5 milionu. Byla to svobodná volba a demokratická volba. Kdyby nebylo EET a masivní kampaně v čele s Čapím hnízdem, měli bychom přes 40 procent.

LN Jak ale budete skládat vládu, když s vámi nikdo nechce do koalice?
Já nevím, co bude. Nechte nás jednat. Když se něco podaří, tak vám to řekneme.

LN Může se stát, že tu vzniknou dva mocenské póly – jeden ve sněmovně, druhý ve vaší případné menšinové vládě?
Nechápu důvod spojování se proti mně. Neudělal jsem nic nedemokratického. Tohle je přesně ta rétorika systému, klientelistického systému. Ano, naše hnutí je antisystémové: proti klientelismu a korupci, které tu předvádí tradiční strany od revoluce. Je možné, že do sněmovny se dostali i za tyto strany noví lidé, takže uvidíme, budeme jednat. Přeju si, abychom vyjednali standardní koaliční vládu.

Andrej Babiš objímá Marka Prchala na tiskové konferenci ANO k výsledkům...
Andrej Babiš se svou ženou Monikou na tiskové konferenci ANO k výsledkům...

LN Kdo je vaším ideálním partnerem?
Co se týká ustavení sněmovny, budeme jednat se všemi. Co se týká vlády, nebudeme jednat s KSČM ani Okamurou. S ODS bych rád jednal o vládě.

LN Takže věříte, že takzvaně „u stolu“ to bude jiné než přes média?
To jsem neřekl. Vyslechnu si je a uvidíme, co nám řeknou. Důležité je, že naše země potřebuje stabilní vládu na čtyři roky. Chtěl bych, aby taková vláda pracovala jako tým, pro lidi, v terénu. Takovou vládu nabízím. Oni stále jedou kampaň, už by se konečně mohli probudit.

LN Pokusíte se přemluvit Piráty či Starosty?


Ondřej Koutník

Autor

Ondřej Koutníkondrej.koutnik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz