Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 9 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vítězná strana má mít hejtmana, říká lídr KSČM v Ústeckém kraji

Lídr kandidátky voleb do krajského zastupitelstva za KSČM Oldřich Bubeníček . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lídr kandidátky voleb do krajského zastupitelstva za KSČM Oldřich Bubeníček . | foto: ČTK

PRAHA Díky nečekaně dobrému výsledku se má stát historicky prvním komunistickým hejtmanem v Česku. Lídr KSČM v Ústeckém kraji Oldřich Bubeníček říká, že je na to připravený.

"Spolupráce levice vidím jako jasnou volbu. A vedení kraje musí odpovídat volebním výsledkům," připomíná Bubeníček devítiprocentní náskok komunistů před druhou ČSSD.

Lidovky.cz: Jsou výsledky natolik jasné, že budete hejtmanem?
Říkáte to správně, že výsledky hovoří jasně. Do vyjednávání jdeme s tím, že rozdíl mezi stranami je natolik výrazný, že vítězná strana musí mít hejtmana. Druhá věc je, jak to skutečně dopadne. Ve hře je stále i to, že vznikne dohoda zbylých čtyř stran a my zůstaneme v opozici.

Lidovky.cz: Vy preferujete jakou povolební spolupráci?
Nejlépe v koalici se sociálními demokraty či lidmi zvolenými za Severočeši.cz. Už před víkendem jsme říkali, že se dohodneme s každým doleva od středu, kdo bude respektovat náš volební program. Pouze ODS se diskvalifikovala, když řekla předem ne možné spolupráci.

Kdo je Oldřich Bubeníček

Oldřich Bubeníček se narodil v roce 1953 v Ústí na Orlicí. Je ženatý, s manželkou má tři děti. V KSČM šéfuje ústecké krajské radě strany. Nějaký čas přispíval jako krajský zpravodaj pro Haló noviny. V roce 2004 kandidoval do Zastupitelstva Ústeckého kraje, ve volbách uspěl. Bubeníček předsedá Výboru pro výchovu, vzdělávání a zaměstnanost. Je dlouholetým zastupitelem města Bíliny.

Lidovky.cz: A vaše priorita? Koho chcete do koalice?
Uvidíme, jednání teprve proběhnou. I druhá strana musí nabídnout a stanovit mantinely. Koalice musí mít hlavně tolik hlasů, aby tomu mohla odpovídat práce. Výsledky dopadly nad očekávání dobře, snad se to tak vyvine i dále.

Lidovky.cz: Kdy se tedy začíná vyjednávat, už v neděli?
V neděli krajský výbor strany domluví mantinely pro vyjednávání, zítra nebo v pondělí startují jednání přímo s ostatními stranami.

Lidovky.cz: Co budete tedy navrhovat vy? Spolupráci s ČSSD?
Ano, spolupráce dvou levicových stran je pro mě naprosto přirozená. Já osobně to považuji za jasnou volbu.

Lidovky.cz: A vylučujete, že by hejtmanské křeslo zůstalo ČSSD, která čelí ve vedení kraje řadě skandálů?
Opakuji: Vedení kraje by mělo odpovídat volebním výsledkům.

Lidovky.cz: Hejtmanem tedy budete vy?
Pokud to zastupitelé schválí, tak ano.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...