Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítězné ANO v Brně chce vytvořit širší koalici, i když by mohlo mít většinu jen s ODS

Česko

  14:19
BRNO - Vítězné hnutí ANO v Brně se shoduje s druhou ODS na vytvoření širší koalice, přestože spolu mají většinu v zastupitelstvu. Informovali o tom primátor a lídr ANO Petr Vokřál a jednička ODS Markéta Vaňková.

Primátor města Brna Petr Vokřál. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Ke spolupráci se nabízejí KDU-ČSL, Piráti nebo ČSSD. ANO i ODS vylučují spolupráci s SPD. ANO má 18 mandátů a ODS 14, což je mezi 55 zastupiteli 32. K většině je potřeba 28.

Vaňková už v neděli řekla, že osobně preferuje širší koalici. Vokřál řekl, že hnutí ANO takovou možnost nadneslo už při sobotním povolebním jednání s ODS. „My s tím souhlasíme a budeme to iniciovat. Chceme se bavit s lidovci, sociálními demokraty a Piráty o nějakém širším zapojení,“ uvedl Vokřál.

Koho z nich preferuje, není jasné. Vokřál ani nevyloučil, že by namísto trojkoalice mohla být případně i čtyřkoalice. „Čekají nás složitá témata jako územní plán, rozvoj bydlení a podobně, takže širší koalice by byla vítaná. Uvidíme připravenost ostatních a jak se k tomu postaví,“ řekl Vokřál.

Lidovci mají osm mandátů, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři. Vaňková si myslí, že by spolupráce více subjektů mohla být přínosná. ANO jako vítěze voleb určitě obcházet nechce. Ve stejném smyslu se vyjádřili i Piráti. Lídr lidovců a náměstek Petr Hladík je na spolupráci připravený, nebrání se jí ani ČSSD, řekl brněnský předseda strany Oliver Pospíšil. Připraveni jednat jsou podle brněnského předsedy Tomáše Koláčného i Piráti.

Členové hnutí Žít Brno už znovu na brněnském magistrátu sedět nebudou.
Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš hovoří ve volebním štábu v obchodním...

Vokřál uvedl, že s každou stranou se najdou průniky, s někým jsou „třecí plochy“, jako například s Piráty ohledně rezidentního parkování nebo s ČSSD ohledně jejích nabízených slev a věcí zdarma. ODS má programově nejblíže ke KDU-ČSL, shody ale najde i s ČSSD nebo Piráty.

Vokřál řekl, že ANO bude jednat s ODS a podle jednání se uvidí, zda se sejde i s KDU-ČSL, Piráty nebo případně ČSSD.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Advantage Consulting, s.r.o.
SOUSTRUŽNÍK / FRÉZAŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Mohlo by vás zajímat