Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítěznou náladu kazilo Paroubkovi jen špinavé sako

Česko

  10:27aktualizováno  10:30
TEPLICE - Šéf ČSSD Jiří Paroubek strávil první volební den na Ústecku. V Mostě a Teplicích rozdával příznivcům podepsané knížky a pak si do volební urny vhodil hlas.

Jiří Paroubek volí. foto:  František Vlček, Lidové noviny

Po rozblácené polní cestě popojíždí krokem černý superb. Štosují se za ním auta, ale troubit nemá smysl. Vůz stejně nezrychlí, nesmí se ušpinit. Za chvíli poveze šéfa sociálních demokratů Jiřího Paroubka.

Je osm hodin ráno, když vůz zastavuje před jedním z rekreačních domků ve Vraném nad Vltavou. Za plotem nadšeně pobíhá bassetka Tony. Chvíli po ní vychází z domu i Paroubek. "Dobrý den," procedí skrz zuby. Pak už beze slova nasedá do auta, které stojí jen krůček od vrátek. Jen aby předseda nemusel šlápnout do všudypřítomného bahna.

V deset hodin dopoledne začíná Paroubkovi v Mostě předposlední volební mítink. "Ráj, nádherný ráj," ozývá se skoro symbolicky z oranžového pódia, když dorážíme na místo. Po hodině a půl jízdy vystupuje z auta úplně jiný Paroubek. Už se nemračí. Naopak. Mezi oranžovými stánky rozdává úsměvy na všechny strany.


"Teď to mají v rukou lidé," odpovídá Paroubek o chvilku později na pódiu na dotaz, zda není nervózní. V zádech už má také svůj ústecký tým, ve kterém nechybí hokejista Jiří Šlégr, podnikatel Petr Benda či herec Jiří Krampol. "Tak dneska si zaplníte knihovnu," velí Paroubek a spolu s kolegy pak skoro hodinu a půl podepisuje a rozdává několik svých knížek.

Jiří Paroubek s manželkou přišli volit v Teplicích.

Ideální dopoledne v Mostě naruší jen pár mladých lidí, kteří Paroubkovi přinesli petici proti zbourání Horního Jiřetína. Vadí jim, že se šéf ČSSD nevyjadřuje k prolomení těžebních limitů jasně. "Nenechte se zneužívat od Bursíka," dozvědí se.

Když pak udeří půl dvanáctá, je čas popojet dál. V pravé poledne totiž začíná závěrečná akce Paroubkovy ústecké kampaně – autogramiáda v Teplicích. Náměstí v lázeňském městě, kde si šéf ČSSD nedávno dokonce pronajal byt, aby byl blíž voličům, už je plné oranžových stánků. Vzduchem poletují balonky, smaží se klobásky a oranžová limonáda teče proudem.

"Snažím se jíst zdravě," říká Paroubek zatímco v útrobách jednoho ze stánků hltá klobásu a zapíjí ji limonádou. Když se prý ohlédne za všemi mítinky, má asi teprve pátou.

Jiří Paroubek odchází s manželkou z volební místnosti.

V nabitém programu se však šéf sociálních demokratů jinak nají těžko. Kousek od něj už totiž stojí fronta lidí, kteří čekají na knížku. Na dračku jdou i oranžové čepice a šály. Na jejich rozdávání Paroubkovi přibyla další posila – manželka Petra.

"Bylo to náročné. Pendlovala jsem mezi vámi a dcerou, Těším se, až se vyspím," hodnotí předvolební kampaň, při které provázela svého muže skoro na každém kroku. I po teplické dlažbě za ním klopýtala na vysokých podpatcích.

Ve čtrnáct hodin oranžové setkání vrcholí a zdá se, že už se nemůže nic pokazit. Pak se ale Paroubkova tvář opět zachmuří. "Podívej se, jak to vypadá," rozčiluje se šéf ČSSD směrem k manželce. Někdo mu během autogramiády ušpinil sako. Nálada klesá k bodu mrazu a oba spěšně odcházejí do nedalekého bytu. Asi o čtvrt hodiny později je ale už zase vše v pořádku. Paroubek se vrací ve vyčištěném saku do centra Teplic a v kavárně si společně s manželkou Petrou a přítelem Bendou dává na uklidněnou dortík.

Jiří Paroubek volí.

Už se však blíží patnáctá a je čas vyrazit k urnám. Paroubek si vybral volební místnost ve škole nedaleko teplického stadionu, mimo svůj okrsek. "Mám blízko k fotbalu," vysvětluje poté, co on i Petra vhodí do urny svůj hlas – komu jinému než sociální demokracii. A jak volby dopadnou? "Zvítězíme," věří si Paroubek.

Přichází čas vrátit se do Prahy a věnovat se rodině. "Dceru Margaritu kvůli kampani pořádně neviděl," vysvětluje Paroubkův poradce Petr Dimun. Další volební maraton ale začne šéfovi ČSSD už dnes odpoledne při očekávání výsledků.

Více o Paroubkovi a ostatních volebních lídrech si přečtěte v sobotním vydání deníku

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat