Vítězný Rossi: Omluvte zpoždění

MOTEGI/PRAHA Sotva slezl ze své motorky, už na sebe navlékal připravené tričko s nápisem „Omluvte zpoždění“.

Bohémský Ital Valentino Rossi se totiž vrátil na světový trůn po třech letech.

Nejlepší jezdec současnosti se v minulých dvou sezonách hledal, ale letos kraloval jako v letech 2001–2005 a získal už šestý celkový triumf v nejprestižnější kategorii a už osmý celkem.

„Celou sezonu to byla tvrdá bitva se soupeři. Jsem šťastný,“ prohlásil devětadvacetiletý Rossi, který si zajistil titul mistra světa v kubatuře Moto GP tři závody před koncem seriálu.

Naposledy se „Doktor“, jak se Rossimu kvůli preciznímu plánování přezdívá, radoval po sezoně v roce 2005. Předloni jej sesadil Američan Hayden a loni Australan Stoner.

„Dal jsem do toho letos víc než v minulých letech,“ prohlásil Rossi, jenž v minulosti byl se svými úhlavními konkurenty většinou na kordy. Letos ale proplouval závody téměř bez kontroverzí.

„Hodně jsem pracoval – a nejen během závodního víkendu, ale i během volna. Snažil jsem se neztrácet koncentraci,“ prozradil Rossi, který tak vrátil svoji slavnou „šestačtyřicítku“ na vrchol.

„Je těžké ty tituly porovnat, každý je zvláštní,“ přemítal Ital, který zaokrouhlil počet svých vítězství ve Velkých cenách v nejprestižnější kubatuře na 70. „Tenhle je skvělý, protože jsou za ním velké bitvy, zvlášť se Stonerem a Pedrosou,“ uznal Rossi.

Pešek skončil dvanáctý Ve třídě do 250 ccm obsadil Lukáš Pešek na aprilii 12. místo, polepšil si o místo oproti kvalifikaci a do hodnocení mistrovství světa si připsal čtyři body.

Posunul se tím v interním českém souboji na 15. pozici před Karla Abrahama, který v Motegi nestartoval kvůli zranění ruky a po pátečním pádu se už v sobotu v Olomouci podrobil operaci. „Nevyšel mi moc začátek, který jsem dost promarnil,“ vysvětlil Pešek.

Výsledky - do 125 ccm: 1. Bradl (Něm./Aprilia) 39:57,228, 2. Di Meglio (Fr./Derbi) -0,151, 3. Talmacsi (Maď./Aprilia) -0,281. Pořadí MS: 1. Di Meglio 212, 2. Corsi (It./Aprilia) 176, 3. Bradl 167.

Do 250 ccm: 1. Simoncelli (It./Gilera) 43:09,385, 2. Bautista -0,348, 3. Debón (oba Šp./Aprilia) -8,414, ...12. L. PEŠEK (Aprilia) -48,621. Pořadí MS: 1. Simoncelli 215, 2. Bautista 183, 3. Kallio (Fin./KTM) 175, ...15. L. PEŠEK 35, 16. ABRAHAM (Aprilia) 31.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 43:09,599, 2. Stoner (Austr./Ducati) -1,943, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -4,866. Pořadí MS: 1. Rossi 312, 2. Stoner 220, 3. Pedrosa 209.