Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vítězové a poražení: Sobotkovy šance nečekaně stouply

Sobotka a Hašek při jednání v Poslanecké sněmovně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sobotka a Hašek při jednání v Poslanecké sněmovně | foto: ČTK

PRAHA Středeční hlasování o důvěře vládě přineslo radikální řez do současné politické situace v zemi. Server Lidovky.cz zhodnotil, kdo se stal po překvapivém rozuzlení skutečným vítězem a kdo poraženým.

Vítězové

Bohuslav Sobotka (šéf ČSSD)
Sobotka prohrál před hlasováním uvnitř strany s rivalem Michalem Haškem, výsledek mu však nahrává nejvíc. Jako lídr strany chce sestavit vlastní vládu vzniklou z řádných voleb. Prezident sice při středečním projevu ve sněmovně naznačil, že po volbách nechá sestavit vládu PŘEDSTAVITELE (nikoliv PŘEDSEDU) vítězné strany, avšak Sobotka po včerejším hlasování výrazně ožil a snaží se převzít zpět otěže ve straně, která je favoritem voleb. Možnost, že by byl pověřen sestavením vlády třeba Hašek, si nepřipouští. Jak řekl v rozhovoru iDNES.cz: "Je logické, že příštím předsedou vlády, pokud ČSSD vyhraje volby, měl být předseda sociální demokracie." Sobotkovi vnitrostraničtí odpůrci také nestihnou svolat kongres a Sobotku sesadit, o čemž se v kuloárech spekulovalo.

KSČM
Komunisté deklarovali, že preferují předčasné volby a hlasy pro Rusnokovu vládu jsou jen cesta k nim. Vzhledem ke stabilní pozici komunistů i oni mohou být se středečním výsledkem spokojeni. Podle prognóz budou patřit mezi tři nejsilnější strany v nové sněmovně, mohou zasednout i ve vládě, nebo mít vliv na personální vedení resortů.

TOP 09
Stojedničková koalice se rozpadla, vláda pravice je v nedohlednu. Strana, která jako první podala žádost na rozpuštění sněmovny, se však po nových volbách může stát nejsilnější napravo, protože ODS se podle průzkumů potácí na dně a středeční události dříve dominující straně rozhodně oblibu nepřinesou. Pravicových voličů není málo a někoho volit "musí".

K TÉMATU:

Poražení

ODS
ODS je podle politologa Tomáše Lebedy v obrovské krizi a čeká ji další odliv voličů. I její členové to připustili. Boris Šťastný mluví o hluboké krizi a jako jediného zachránce vidí Václava Klause. Jiří Pospíšil zase řekl, že je ze současné situace smutný, šéf poslaneckého klubu Marek Benda hovořil o dvou odpadlících jako o zrádcích. To všechno dohromady (a Nečasova aféra navrch či neustálý vliv kmotrů) straně odsává jeden hlas za druhým. Volební výsledek tak může být nejhorší v historii strany.

SPOZ
Rezignace Rusnokovy vlády se ale nehodí ani prezidentem protlačovaným Zemanovcům. Předčasné volby se z jejich pohledu budou konat příliš brzy, preference jim sice stoupají, ale na postup do sněmovny to stačit nemusí. Navíc možné tváře SPOZ, které jsou ve vládě, nedostanou tolik času se ukázat.

VV, LIDEM a nezařazení poslanci
Poslanci VV se před hlasováním vyjadřovali podobně jako sociální demokraté a komunisté a předčasné volby vítají. Jejich preference jsou však v tuto chvíli hluboko pod minimální hranicí pro vstup do sněmovny a do předčasných voleb by mohlo těžko dojít k razantnímu obratu. Jejich šéf Vít Bárta však nevyloučil spojení s jiným politickým uskupením.

Konec ve vrcholné politice budou volby znamenat i pro řadu nezařazených poslanců (pokud se k někomu nepřidají) a pro uskupení LIDEM, které navíc dnes ráno přišlo o předsedkyni Karolínu Peake. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...