130 let

Vítka měly zaplatit živořící svazy

Česko

Zapomeňme na Sazku. Důležitá je změna loterijního zákona, říká ekonom olympijského výboru

PRAHA Jak zachránit upadající Sazku před nájezdy Radovana Vítka? Jednoduše: sportovní sdružení, která společnost vlastní, si vypůjčí miliardu a půl a o tuto částku navýší základní jmění. A to i přesto, že se sama v posledních letech dostala do vážných finančních problémů a apelují na politiky, aby navýšili dotace z veřejných rozpočtů.

Plán navýšení základního jmění akcionáři ale i tak projednávaly představenstvo a dozorčí rada Sazky v posledních dnech. Jako první o tom informoval deník MF DNES.

„Nechci to potvrzovat ani vyvracet. Samozřejmě otázka navyšování základního kapitálu je jedna z možností,“ řekl LN Pavel Kořan, předseda ČSTV, který je majoritním akcionářem Sazky. „Ve hře je ale stále ještě mnoho možností a mnoho jednání. V pondělí by mohlo být jasněji.“ Drobní akcionáři jsou proti Zástupci menších sdružení, která mají také podíl ve společnosti, jsou ale sdílnější. „Byla to jedna z variant, ale podle posledních informací už snad spadla pod stůl,“ potvrdil LN Zdeněk Ertl, který je předsedou Sdružení sportovních svazů, jež patří mezi drobné akcionáře Sazky.

„My bychom pro to určitě nehlasovali. Nechceme se zadlužovat,“ řekl jednoznačně Ertl. Bývalý Svazarm by musel přispět částkou 53 miliony korun, ČSTV pak něco málo přes miliardu.

Postup by prý byl jednoduchý. Vítkovy pohledávky měla splatit skupina kolem Martina Ulčáka a svazy, které by ručily akciemi Sazky, jí to měly v následujících letech splácet z výtěžku od loterijní společnosti.

Nový Hušákův plán má logické vysvětlení. V případě změny akcionářské struktury musí podle dokumentace souhlasit držitelé dluhopisů, tedy i Vítek, nebo Sazka splatit všechny jejich pohledávky naráz.

„To je úplně nepochopitelné. Sportovní organizace mají platit sport, a ne loterijní průmysl. Navíc si nemyslím, že by ručení akciemi stačilo,“ odmítá podobné řešení místopředseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, který byl jedním z iniciátorů jednání s politiky o tučnějších příspěvcích z veřejných rozpočtů.

„Sportovní svazy by v Sazce neměly utápět další majetek. Varianty rychlého řešení jsou pryč. Teď už za nitky tahají ti, kteří drží pohledávky Sazky a dluhopisy - tedy především Radovan Vítek,“ míní místopředseda olympioniků.

Daleko důležitější je podle něj v současné době změna loterijního zákona, ve které ministr financí Miroslav Kalousek počítá se zdaněním hazardního průmyslu. Sázkové společnosti, loterie i kasina by už neodváděly příspěvky na veřejně prospěšné účely, sport by byl ale příjemcem části peněz, které by stát vybral na daních.

„V Sazce se teď při nejpříznivějším vývoji můžeme dostat ke stovkám milionů, změna loterijního zákona přinese sportu miliardy,“ vysvětluje svůj postoj Kejval.

Podle ministra školství Josefa Dobeše by z vybraných daní ve výši kolem čtyř miliard korun mohla jít zhruba třetina na sport.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás