Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vítkov: čtveřice je obviněna z pokusu o rasovou vraždu

Česko

  13:16aktualizováno  18:00
OSTRAVA - Policie v souvislosti s dubnovým žhářským útokem na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku obvinila čtyři muže kolem 25 let z pokusu o vraždu s rasovým motivem. Byla na ně uvalena vazba. Celkem policie při středečním zátahu zadržela 12 lidí - devět mužů a tři ženy ve věku od 20 do 30 let. Zbylých osm lidí bylo propuštěno.

Ze žhářského útoku na romskou rodinu obvinila policie 4 muže.

Jde o největší úder české policie proti příznivcům extremistických hnutí, řekl dnes novinářům v Ostravě náměstek ředitele severomoravské kriminální policie Dalimil Sypták.

Vítkovskou rodinu si útočníci vybrali náhodně.

Ze žhářského útoku na romskou rodinu obvinila policie 4 muže.

Všichni čtyři obvinění muži byli na místě činu. Někteří z nich se k trestnému činu doznali. Útok připravovali několik týdnů, řekla na tiskové konferenci státní zástupkyně Brigita Bilíková. Všichni obvinění patří k příznivcům krajní pravice a hrozí jim 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest, dodala. Někteří z obviněných i zadržených mají za sebou trestní minulost.

Ze žhářského útoku na romskou rodinu obvinila policie 4 muže.

"Čtyři muži byli obviněni z trestného činu vraždy na více osobách, na osobě mladší 15 let a z rasového motivu, který byl spáchán ve stádiu pokusu," upřesnila Bilíková. U ostatních osmi zadržených mužů a žen se neprokázalo, že by měli se spácháním činu nějakou souvislost. "Nebyl zjištěn dostatek skutečností pro zahájení trestního stíhání z jakéhokoli jiného trestného činu či spolupachatelství," dodala. Zda těchto osm lidí o činu obviněné čtveřice vědělo, odmítla komentovat.

PŘEČTĚTE SI: Rekonstrukce útoku: řidič zůstal v černém autě, trojice vystoupila s láhvemi...

Obvinění ani zadržení nebyli z jednoho města. Policie dnes zveřejnila pouze to, že pocházeli ze severní části severomoravského regionu.

Zda čtveřice obviněných mužů patří k nějaké extremistické skupině, zatím policie nechtěla sdělit. Nadále také vyšetřuje, zda muži připravovali další rasově motivovaný útok. "Zda padnou další obvinění je otázkou dalšího šetření. Stejně jako případná souvislost s rasově motivovanými útoky, k nimž došlo na severu Moravy v minulosti," dodal Lubomír Metnar z odboru obecné kriminality.

Během čtyř měsíců policie prověřila na 600 osob v Česku i zahraničí, do vyšetřování se zapojil mimo jiné útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Dvanáct podezřelých zadrželi policisté ve středu ráno během jedné hodiny. Při domovních prohlídkách našli například tiskoviny a nosiče s extrémistickou tématikou, vojenský materiál i zbraně včetně plynové pistole.

Na zveřejněných policejních záběrech z domovních prohlídek jsou zachyceny také letáky Autonomních nacionalistů i Turnerovy deníky. ČTK to potvrdil Ondřej Cakl ze sdružení Tolerance a občanská společnost, které dlouhodobě monitoruje ultrapravicovou scénu. V mnoha zemích zakázaná kniha se opírá o silný bílý rasismus a antisemitismus. Je spojována s atentátem v roce 1995, kdy bylo zabito 168 lidí při výbuchu budovy federálních úřadů v americkém městě Oklahoma City.


Kauza Vítkov.

Co zaznělo na mimořádném brífinku ke žhářskému útoku ve Vítkově

"Jedná se o největší akci policie proti extremistům." řekl náměstek ředitele kriminální policie MS kraje Dalimil Sypták.
Na brífinku v Ostravě bylo odtajněno video z policejního zásahu proti extremistům. Policie ukázala také zadržené materiály u extremistů.

"Žádná jména odtajňovat nebudeme, můžeme jen říci, že obžalovaní jsou příznivci krajní pravice, více zatím nemůžeme říct," řekl Robert Šlachta, ředitel ÚOOZ.

"Obžalovaní projevili malou dávku lítosti nad svým činem," řekl Lubomír Metvar - odbor obecné kriminality policie MS kraje.

"Vyslýcháno bylo na 600 osob, proto vyšetřování trvalo 4 měsíce, " řekl ředitel ÚOOZ Šlachta.


Autoři: , ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat