Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vítkovice Steel mají kvůli válce zablokovaný majetek. Podnik nesmí vyvádět finanční prostředky

Válcovna v podniku Vítkovice Steel foto: Profimedia.cz

Finančně analytický úřad (FAÚ) zablokoval majetek ostravské společnosti Vítkovice Steel v souvislosti se sankcemi proti Rusku kvůli válce na Ukrajině. V úterý to uvedla Česká televize. Redakci iDNES.cz to potvrdila mluvčí ministerstva financí Michaela Lagronová. „Pro nás je to obrovské překvapení,“ reagoval na krok úřadu předseda představenstva Radek Strouhal. Podle vedení firmy ke zmrazení jejího majetku nedošlo.
  11:58aktualizováno  14:29

„Firma může dál fungovat, platit zaměstnance, kontrakty, ale nesmí vyvádět finanční prostředky ven, přeprodávat podíly případně posílat zisk majitelům. V souvislosti s předběžným opatřením je v obdobných firmách obecně zvýšený dohled, který by podobným krokům zabránil, jinak mohou fungovat normálně,“ řekla v úterý redakci iDNES.cz Lagronová.

„Finanční analytický úřad vydal předběžné opatření, které zmrazuje stoprocentní podíl společnosti Vítkovice Steel v Moravskoslezském kraji v souvislosti s prováděním sankcemi Evropské unie vůči osobám a subjektům z Ruské federace a Běloruska,“ uvedl mluvčí ministerstva financí Tomáš Weiss.

Podle Weisse je tak celkový objem zmraženého majetku ruských subjektů a osob v Česku ve výši několika miliard korun.

Je to obrovské překvapení, majetek nám stát nezmrazil, tvrdí firma

Předseda představenstva společnosti Vítkovice Steel Radek Strouhal v ČT řekl, že je to pro firmu nečekané. „Pro nás je to obrovské překvapení, nedovedu si logicky vysvětlit i v případě naší firmy, která zaměstnává 900 lidí, co se mohlo stát,“ oznámil. Dodal, že se nelze divit, že to vnímá jako přímé ohrožení života firmy.

„Vedení společnosti Vítkovice Steel je překvapeno sdělením, které média uvádějí. O tom, že by měla zmrazený majetek, nemá informace,“ řekla později mluvčí Vítkovic Steel Jana Dronská.

FAÚ podle ní pouze v minulých dnech společnost informoval, že obdržel podnět k prošetření společnosti a že v rámci předběžného opatření nemá poskytovat finanční plnění vlastníkům. „To už nejméně tři roky neděláme, neboť společnost netvoří čistý zisk, a proto se nás toto opatření nijak negativně nedotýká,“ uvedla firma.

Vedení podniku je podle mluvčí s FAÚ v kontaktu. „Podle nás k žádnému zmrazení majetku společnosti nedošlo, ani si nejsme vědomi, že by se připravovalo. Společnost vyrábí, má dostatek zakázek a doufá, že situace se vysvětlí a nepostihne firmu,“ uvedla Dronská.

Akcionáři nejsou ruské subjekty, tvrdí vedení firmy

Vítkovice Steel jsou tradičním evropským výrobcem válcovaných výrobků z oceli, 70 procent produkce vyvážejí. Podnik má téměř 900 zaměstnanců. Firmu vlastní nadnárodní investiční fondy ze zemí bývalého Sovětského svazu. Server Info.cz letos v březnu uvedl, že akcionářské ovládání Vítkovice Steel vede k ruské státní rozvojové bance VEB.

Mluvčí společnosti Jana Dronská ale informaci o ruských vlastnících odmítla, za pěticí kyperských akcionářů stojí podle ní podnikatelé z postsovětských republik, nikoliv z Ruska. „Nadále potvrzujme, že společnost nemá ruské vlastníky, společnost vlastní nadnárodní investiční fondy,“ zopakovala v úterý.

„Vlastní nás pět kyperských společností. Ty jsou pak skrze další společnosti vlastněné fyzickými osobami, které jsou ze zemí bývalého Sovětského svazu. Nejsou však z Ruska,“ zdůraznil v úterý Strouhal.

Zmrazování ruského majetku je součástí sankcí vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu. Se zmrazeným majetkem jeho majitelé nemohou nakládat. Ministr financí Zbyněk Stanjura na konci dubna uvedl, že ČR zmrazila ruský majetek v zemi za téměř miliardu korun. Bude-li tento majetek označen jako možná podpora válečných zločinů Ruska, je podle ministra do budoucna ve hře i jeho konfiskace.

Autoři: , ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat