Pátek 9. prosince 2022, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kvůli větru jsou tisíce lidí bez proudu. Ve středních Čechách také láme stromy

Česko

  18:49aktualizováno  20:54
PRAHA - Kvůli silnému větru je v Česku bez proudu přes 6700 odběratelů. Nejvíce výpadků, kolem 5500, evidovala společnost ČEZ Distribuce. Situace se ale zlepšuje, ČEZ nyní eviduje zhruba 2400 míst bez proudu a 16 poruch na vedení vysokého napětí. Hasiči ve Středočeském kraji evidovali v pondělí kvůli větru 80 výjezdů, především likvidovali popadané stromy. Nejvíce případů je v okresech Benešov a Praha-západ. Vítr komplikuje i dopravu na železnici.
Železniční trať (ilustrační foto).

Železniční trať (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Podle mluvčí společnosti ČEZ Distribuce Soni Holingerové je situace nejhorší ve středních a východních Čechách. Dalších více než 1200 odběratelů bez proudu má hlášeno společnost E.ON, a to především na jihu Moravy. 

Oprava strženého vedení zastavila provoz D1 na Vysočině. Domácnosti byly bez proudu

Silný vítr, který láme stromy a shazuje větve do elektrického vedení, způsobil v pondělí v jižních Čechách výpadek dodávek proudu až 10 000 domácností. Opravářské čety energetiků se potýkaly se 14 poruchami na vedení vysokého napětí. Nejhorší situace byla podle mluvčí společnosti E.ON Martiny Slavíkové na Písecku, Strakonicku či Táborsku. Problémy v dodávkách proudu vítr působil také na Českobudějovicku a Českokrumlovsku. Drtivá většina poruch už byla opravena, a kolem 18:00 evidovala distribuční společnost E.ON jen 360 odběrných míst bez proudu.

Situace se stabilizuje

Dalších přibližně 900 odběratelů bez elektřiny eviduje E.ON na jižní Moravě. Situaci komplikují také dvě poruchy na vedení vysokého napětí. Na opravě společnost pracuje.

Do terénu vyrazily kvůli přetrhanému vedení opravářské čety společnosti ČEZ. Kolem 18:00 měla firma bez proudu 5500 odběrných míst a na vedení vysokého napětí bylo 20 poruch. O dvě hodiny později už počet odběratelů bez elektřiny klesl na 2400 a nižší byl i počet závad na vysokonapěťových linkách.

„Situace se pomalu ale jistě stabilizuje, přestává foukat,“ uvedla mluvčí firmy. ČEZ předpokládá, že většinu poruch odstraní ještě dnes večer. Nejhorší situace byla podle firmy na Nymbursku a Kolínsku ve Středočeském kraji, dále na Královéhradecku a Rychnovsku.

Vítr komplikuje i železniční dopravu

Stromy hasiči odstraňují převážně na silnicích, kde brání provozu nebo hrozí pádem. „Okolo deseti zásahů byla technická pomoc, například utrhané plechy a podobně,“ dodala mluvčí.

Před 20:00 se situace ve středních Čechách začala uklidňovat, poryvy větru ale pokračují. Výjezdů hasičů zřejmě opět přibude ráno, až lidé vyjedou do práce a zjistí škody na silnicích, ale třeba i na svých pozemcích a domech.

Provoz železnice je přerušen například na trati z Rakovníku do Bečova nad Teplou, a to v úseku Žlutice-Protivín. Na trať spadl strom, České dráhy zavedly náhradní autobusovou dopravu. Vlaky stojí také na trati mezi stanicemi Poděbrady - Libice nad Cidlinou, důvodem je porucha trakčního vedení. I tady budou cestující vozit autobusy. Strom spadl také na koleje trati Kolín - Havlíčkův Brod, konkrétně v úseku mezi Kolínem a Kutnou Horou.

Silný vítr může přetrvat do úterního odpoledne

Hasiči v pondělí kvůli větru museli například pokácet v Dobříši na Příbramsku strom. Hrozilo, že spadne na dům a dětské hřiště.

V Nymburce byl v pondělí v 15:00 kvůli špatnému počasí přerušen provoz přívozu přes Labe, který nahrazuje pěší lávku, jež dalo město kvůli špatnému stavu loni strhnout. Provoz přívozu by měl být obnoven v úterý.

Na území středních Čech platí varování před silným větrem od pondělních 10:30 do úterních 14:00.

Autor:

Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář
Darujte vzpomínky: Vytvořily jsme vlastní fotoknihu i osobní kalendář

Každý rok si lámeme hlavu s tím, co koupit našim blízkým k Vánocům. Kosmetika, láhev nebo svíčka jsou sice dárky, které neurazí, ale rozhodně...