Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vizitka Rathova advokáta: předražený web pro Středočeský kraj

Česko

  12:32
PRAHA - David Rath obviněný z přijímání úplatků si jako obhájce vybral Adama Černého. Advokát uvedl, že důvod volby dnes již bývalého hejtmana Středočeského kraje nezná. Podívejte se na moji historii, doporučil. A ta je zajímavá - figuruje v ní i podezření na "odklánění" veřejných peněz.

Policista při zásahu v Hostivicích foto:  František Vlček, Lidové noviny

Za webovou stránku pro studenty ToJeCool.cz zaplatil Středočeský kraj pod vedením Davida Ratha začátkem letošního roku dva miliony korun. Brzy se ukázalo, že zakázku dostala zřejmě účelově založená firma Koch&Koch, v jejímž čele stojí právě Adam Černý.

ČTĚTE TAKÉ:

Hned po spuštění webu se na vedení Středočeského kraje snesla kritika od učitelů škol kvůli pochybné kvalitě. Studenti by ji podle nich zvládli vytvořit také a zdarma. Server Lupa.cz pak upozornil, že dvoumilionový web je asi stokrát předražený, postavený na volně dostupném open source řešení WordPress a zcela neprofesionálně vytvořený.

"Tato zakázka byla řádně vysoutěžena,“ bránil se tehdy kraj a chlubil se tříapůltisícovou denní návštěvností. Zapomněl ale dodat, že společnost Koch&Koch, kde je podle obchodního rejstříku Černý předsedou představenstva, vznikla krátce před vypsáním tendru na web a nemohla tak mít ani reference na předchozí práci.

Web ToJeCool.cz

Černý po uveřejnění kritických článku na serverech Lupa.cz a Pooh.cz podal začátkem května žalobu, v níž požadoval stažení materiálů, zaplacení milionu korun a omluvu. Server Lidovky.cz se snažil Černého na okolnosti případu zeptat, má však vypnutý mobil.  

O výběrové řízení se nicméně začali zajímat pražští kriminalisté, oznámení od občanů dostal i Nejvyšší kontrolní úřad.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat