Středa 29. března 2023, svátek má Taťána
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vláda asi odmítne návrh poslanců KDU-ČSL na dvojí přijímací zkoušky na střední školy

Česko

  15:24
Praha - Vláda zřejmě odmítne návrh poslanců KDU-ČSL, aby se přijímací zkoušky na střední školy i letos konaly ve dvou termínech, ne pouze v jednom, který se uskutečnil tento týden. Novela má také zachovat možnost se letos odvolat proti nepřijetí na střední školu. Vyplývá to z předkládací zprávy k novele, která je na vládním webu. Kabinet se bude předlohou zabývat v pondělí.

Jednotné přijímací zkoušky - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Ministerstvo školství k novele sdělilo, že jeden termín zkoušek v červnu místo dvou dubnových byl schválen kvůli epidemii koronaviru. Byl kompenzován tím, že uchazeči měli letos delší čas na vyplnění přijímacích testů. Zrušení možnosti odvolání bylo přijato kvůli tomu, aby se na přijímací řízení dále neprotahovalo, sdělilo ministerstvo.

Jednotné přijímací zkoušky jsou bizarní a neodpovídají tomu, co by měla učit moderní škola, tvrdí odborník

Ministerstvo vnitra uvedlo, že právo na odvolání ve správním řízení nelze dovodit ani z ústavy, ani z mezinárodních smluv. Podotklo, že by novela by nabyla účinnosti pravděpodobně až o letních prázdninách a nebylo by tak možné dodržet třídenní lhůtu pro odvolání proti zamítavému rozhodnutí o přijetí.

Ministerstvo spravedlnosti se k novele postavilo neutrálně s ohledem na „důvodné obavy, že budou nesrovnalosti v průběhu přijímacích zkoušek řešeny cestou žalob, což by vedlo k vyššímu nežádoucímu zatížení správního soudnictví“.

Výsledky maturit po karanténě. Z matematiky propadl každý šestý, z češtiny každý sedmý student

Novelu podpořil úřad Veřejného ochránce práv, podle něhož s ohledem na zlepšenou epidemiologickou situace není důvod omezovat počet termínů přijímacích zkoušek. Rovněž zrušení možnosti se odvolat nepovažuje ombudsmanův úřad za dostatečně odůvodněné tím, že je třeba zrychlit přijímací řízení

Stanovisko vlády bude doporučením pro Sněmovnu, která o novele rozhodne.

Autor:

Mohlo by vás zajímat