Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla 4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda bude v neděli jednat o dalším uvolňování opatření. Situace ale stále není dobrá, varuje Babiš

Premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš. | foto: ČTK

Praha Ministři budou v neděli rozhodovat o dalším uvolnění opatření proti šíření koronaviru. Po pátečním jednání vládní rady pro zdravotní rizika to v tiskové zprávě potvrdil úřad vlády. V uplynulých dnech lídři vládní koalice poukazovali na stagnaci poklesu nově nemocných, premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že situace stále není dobrá a rozvolňovat se musí s rozmyslem.

Podle opoziční ODS vláda postupuje nesmyslně, protože v případě uvolnění od pondělí, budou mít podnikatelé jen několik hodin čas na přípravu.

„Kabinet projedná aktuální situaci v šíření nemoci covid-19 a příslušná protiepidemická opatření,“ napsala Strakova akademie k nedělnímu jednání, které má začít v 09:00. Podle pozvánky vláda počítá pouze s hodinovou rozpravou, často se ale stává, že ministři jednají déle, než předpokládá program zasedání.

Z aktuálních dat na webu ministerstva zdravotnictví vyplývá, že rizikové skóre PES, od kterého se odvíjí plán rozvolňování, zůstává pátý den na 57 bodech, tedy ve třetím z pěti stupňů pohotovosti. Podle plánu rozvolňování se skóre musí držet před přechodem k dalšímu uvolnění na stejném stupni nejméně sedm dní, nyní je Česko na čtvrté příčce škály. Dnes je podle skóre protiepidemického systému (PES) devět krajů ve čtvrtém stupni rizika a pět regionů ve třetím. Nejhůře je na tom Vysočina se 75 body, nejlépe Praha se 42 body.

Ve stupni tři budou moct s omezeními začít fungovat obchody, uvolní se i opatření v restauracích. Tlak na uvolnění zvyšuje příchod adventu, který znamená vysoké tržby obchodníků.

Podle místopředsedy poslaneckého klubu ODS Jana Skopečka je komunikace 

ze strany vlády nejasná a chaotická. „Aby bylo možné zvládnout krizi úspěšně, je nutné toto výrazně změnit a veřejnost informovat o všem včas a srozumitelně. Komunikace ze strany vlády je nejasná a chaotická,“ uvedl v tiskové zprávě. Dodal, že majitelé obchodů a restaurací potřebují mnohem více času před opětovným otevřením.

Pravděpodobnost zmírnění přijatých protiepidemických opatření kvůli covidu-19 od pondělí 30. listopadu popsal Blatný ve čtvrtek večer jako padesát na padesát. Zmírnění by znamenalo například otevření obchodů, služeb a restaurací, i když s omezeními. Blatný uvedl, že řada krajů, zejména kolem Českomoravské vrchoviny, se podle něj ve svých parametrech zhoršuje a optimální nejsou ani počty nakažených v nemocnicích. Celostátní statistiku podle něj zlepšuje zejména Praha. Ministr chtěl nechat, než vláda o rozvolnění rozhodne, spočítat rizikové skóre i bez započítání hlavního města. Podle Asociace krajů hlavní hygienička Jarmila Rážová na jednání s hejtmany ve čtvrtek řekla, že pokud se situace v krajích nezlepší, rozvolnění ministrovi nedoporučí.

Dnes je podle skóre protiepidemického systému (PES) devět krajů ve čtvrtém stupni rizika a pět regionů ve třetím. Nejhůře je na tom Vysočina se 75 body, nejlépe Praha se 42 body.

Nádory slinivky bývají odolné vůči ozáření, říká gastroenterolog Novotný

Ivo Novotný | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Slinivka je mimořádně důležitou součástí našeho těla. Když se porouchá, přestane produkovat inzulin. A bez něj visí náš...

Test vaječných likérů: I šest kostek cukru v panáku. Hlavně zakrýt aroma lihu

Vaječné koňaky v testu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé jsou bledé jako zimní ráno, jiné září jako italské slunce, většina vaječných likérů však udělá adventní...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!