15. října 2012 14:12, aktualizováno  15:59 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nečas: Vláda by mohla revidovat nefunkční Drábkovy kroky

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Vláda bude možná muset revidovat některé ne zcela funkční kroky končícího ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), řekl novinářům premiér Petr Nečas (ODS). Vyjasnit podle něj bude potřeba například debaty kolem vznikající sociální karty sKarta.

Přes tyto karty mají potřební podle plánu ministerstva práce a sociálních věcí dostávat všechny dávky a příspěvky od státu. S sKartou si je mají vybírat v bankomatu či převádět na vlastní konto, mohou využít i služby cashback a kartami platit. Plastikové kartičky, které slouží mimo jiné i jako průkaz pro postižené, by do konce roku mělo mít na 600 000 příjemců.

K TÉMATU:

Od ledna by je měli dostávat i nezaměstnaní. Systém provozuje Česká spořitelna, vyhrála totiž v tendru. Se zavedením systému, jehož zrušení žádá opozice, je úzce spojeno jméno Drábkova exnáměstka Vladimíra Šišky, který je obviněný z podplácení a je ve vazbě. Právě kvůli jeho kauze Drábek na ministerstvu ke konci měsíce skončí.

"Některé kroky provedené panem ministrem Drábkem se ukazují jako minimálně technicky problematické," prohlásil Nečas. Reagoval na slova ministra zahraničí a Drábkova stranického šéfa Karla Schwarzenberga, který po volební prohře v médiích připustil, že jsou jisté kroky v sociální oblasti, které by vláda a TOP 09 měly trochu zmírnit. Správně prý neodhadly, jaké budou mít dopady.

Odcházející ministr Drábek připomněl, že systém sKaret znamená roční úsporu nákladů ve výši čtvrt miliardy korun. "Každý si odpovídá za svůj resort. Já s plnou odpovědností šetřil na provozních výdajích státu, abychom nemuseli šetřit na pomoci sociálně potřebným," podotkl. Dodal, že revidovat je možné cokoliv, je však potřeba se ptát, kdo případné zvýšení nákladů zaplatí.

Priorita vlády se nezmění

Nečas při příchodu na jednání špiček ODS také novinářům řekl, že ani ve druhé polovině volebního období se nezmění klíčová priorita jeho vlády, kterou je zodpovědné rozpočtové hospodaření. "Samozřejmě ale, že druhou půlkou volebního období se logicky mění akcenty toho, co vláda dělá. Musíme se více zaměřit na prorůstovou agendu. Abychom obnovili ekonomický růst," zdůraznil předseda vlády.

Vedení ODS se dnes sešlo poté, co vládní ODS i TOP 09 prohrály páteční a sobotní krajské volby. Občanští demokraté vyhráli jen v Plzeňském kraji, kde stranu vedl Jiří Pospíšil, kterého letos Nečas odstranil z křesla ministra spravedlnosti.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!