Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česká vláda pojede do Kyjeva na jednání s ukrajinským kabinetem

Premiér Petr Fiala. (6. října 2022) foto: Twitter Petra Fialy

Čeští ministři se v Kyjevě 31. října zúčastní zasedání ukrajinské a české vlády, jednat budou o dopadech ruské agrese i obnově Ukrajiny, informoval mluvčí vlády Václav Smolka. Podle premiéra Petra Fialy se ještě dolaďuje přesné složení delegace, do Kyjeva by mělo zamířit šest českých ministrů.
  13:29aktualizováno  18:41

„Můžu potvrdit, že se chystá jednání, formát by měl být předpokládám kolem šesti členů vlády. Ještě dolaďujeme jednotlivé resorty, aby to odpovídalo tomu, co chceme dojednat a v čem pokračovat,“ řekl Fiala po pátečním jednání lídrů EU v Praze. V podobném formátu a počtu jedná pravidelně česká vláda s partnery z Polska, Slovenska a Izraele.

Do Kyjeva pojedou ministři během českého předsednictví EU. Vláda bude muset vzít v ohled všechna možná bezpečnostní rizika cesty. „Všechna hlediska se musí brát v úvahu, což je na podobných cestách běžné. Ta ukrajinská bude mít samozřejmě svá specifika,“ sdělil Smolka.

Premiér Petr Fiala a ukrajinský premiér Denys Šmyhal. (6. října 2022)

„Společným zasedáním české a ukrajinské vlády navážeme na konzultace, které jsme premiér a já vedli během našich návštěv v Kyjevě. Během jednání budeme řešit zapojení českých nevládních organizací a firem do poválečné obnovy Ukrajiny i podporu země při integraci do EU,“ sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal se ve čtvrtek v Praze zúčastnil prvního summitu Evropského politického společenství (EPC). Na Pražském hradě měl možnost debatovat s více než čtyřmi desítkami státníků o válce na Ukrajině, migraci, energetice a ekonomické situaci.

Nová platforma zahrnula členské státy Evropské unie, Ukrajinu a také například země západního Balkánu, Británii, či Turecko. Během úvodní části jednání se k politikům připojil videohovorem ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Se Šmyhalem se na okraj summitu setkal premiér Petr Fiala (ODS). Česko od počátku ruské invaze na Ukrajinu Kyjev podporuje. Fiala byl mezi první trojicí evropských politiků, kteří po začátku válečného konfliktu hlavní město Ukrajiny navštívili. Česko dosud podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) Ukrajině poskytlo vojenskou pomoc za 4,2 miliardy.

Autoři: , ,

Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč
Zapojte se do soutěže a vyhrajte teploměr v hodnotě 1 100 Kč

Chladné zimní počasí a děti dovádějící ve sněhu – to je doslova koktejl, který může způsobit nachlazení. Zapojte se proto do soutěže o bezdotykový...

Mohlo by vás zajímat