130 let
Libor Michálek

Libor Michálek | foto: ČTK

Původní zpráva

Zákon na ochranu dalších Michálků? Bezzubý, na okrasu, míní kritici

Česko
  •   15:28
PRAHA - Protikorupční vláda Petra Nečase už ve svém programovém prohlášení slibovala, že ochrání zaměstnance, kteří se odváží upozornit na korupční jednání na pracovišti. Po dvou a půl letech schválila první návrh zákona. Podle jeho kritiků však řeší ochranu oznamovatelů jen částečně, navíc v něm chybí potřebná motivace.

Legislativní záměr, který předložila místopředsedkyně vlády Karolína Peake (LIDEM), odsouhlasil kabinet bez větších připomínek. V zákoně ale chtějí mít ministři jasný výčet trestných činů, jejichž ohlášení se bude ochrana whistleblowera - oznamovatele nekalé činnosti - týkat.

Hlavním přínosem novely antidiskriminačního zákona má však být ochrana lidí, kteří se odhodlají například korupční jednání oznámit. "Zaměstnanec, který se setká ve svém pracovišti s trestným činem, zejména s korupcí (a oznámí ji), by měl být do budoucna chráněn proti výpovědi," vysvětlila způsob ochrany Peake.

Ochrana je nedostatečná, míní whistleblower

Podle právníka Ondřeje Závodského, který se sám v minulosti dostal do pozice whistleblowera, je však takové nastavení ochrany nedostatečné. "Nový zákon by měl upravit také fyzickou ochranu oznamovatele a zakotvit ochranu osobnosti oznamovatele před mediální difamující kampaní," míní Závodský.

Whistleblowing

Pojem whistleblowing vychází z anglického sousloví „to blow the whistle" (zapískat na píšťalku). Toto slovo má evokovat snahu oznamovatele (angl. whistleblower) říci „pozor, tady něco nehraje".

O whistleblowingu mluvíme tehdy, když stávající nebo bývalí zaměstnanci nějaké organizace upozorňují na nekalé praktiky na pracovišti, a to zpravidla na praktiky ohrožující veřejnost a jdoucí proti veřejnému zájmu. V ČR není tato problematika příliš známá, jak dokazuje už samotná absence jednotného překladu pojmu whistleblower.   (Zdroj: Transparency International)

Závodský upozornil na korupci a rozkrádání peněz ve státní organizaci Zařízení služeb ministerstva vnitra, kde pracoval jako šéf právního oddělení. 'Odměnou' mu byl nejen vyhazov z práce, ale zároveň se stal terčem výhrůžek. I proto nabádá k zakotvení fyzické ochrany oznamovatelů v zákoně.

"Opírám se v této záležitosti o své osobní zkušenosti, kdy po oznámení trestné činnosti jsem čelil výhrůžkám likvidací svých dětí, požádal jsem o ochranu a tato mi poskytnuta nebyla s poukazem na skutečnost, že, podle názoru policie, žádné nebezpečí nehrozí," uvádí právník Závodský v připomínkách k vládnímu návrhu. 

Potřebné ochrany by se díky zákonu měli naopak dočkat ti, kteří budou z korupčního jednání nařčeni neoprávněně. "Paragrafové znění bude obsahovat možnosti obrany těchto osob," uvedla Peake

Motivace nadále chybí

Zcela nedořešená pak zůstává otázka motivace lidí oznamovat korupční jednání. "Vedle nějaké formy odměny pro ty, kdo se staví do cesty korupčním strukturám, které sžírají naši zemi, regulace neobsahuje ani možnost kompenzace nákladů, jež každému oznamovateli v souvislosti s jeho činností vznikají," upozorňuje na významný nedostatek v legislativním záměru Závodský.

Psali jsme o whistleblowerech:

S tímto názorem souhlasí i Nadační fond proti korupci, který se sám ujal role toho, kdo protikorupčníky odměňuje. "Whistleblower by měl mít nárok na určité procento (například 10 %) z udělené sankce nebo z částky, kterou státu ušetřil," navrhuje systém odměňování Janusz Konieczny. Podle něj obdobný systém funguje v Latinské Americe, kde peníze motivují k rozkrývání drogových kartelů.

Připomínky k vládnímu záměru řešení whistleblowingu má i česká pobočka Transparency International. Přijatou verzi bere ale jako dobrý základ, na kterém lze do budoucna dále stavět. "Je to ta nejužší možná varianta. Ale vnímáme to jako první krok, kdy například ochrana oznamovatele se bude dále upřesňovat třeba podle praktických zkušeností," řekla serveru Lidovky.cz právnička Radka Pavlišová.

Peake: Pokročili jsme z bodu nula

Právě tímto slovníkem reagovala na kritiku připravované novely antidiskriminačního zákona Karolína Peake. Jeho nedostatky nepopírá, zdůrazňuje však, že je to momentálně maximum možného. "Je to krok z bodu nula do bodu jedna," uvedla.

Nejznámější whistlebloweři

  • Libor Michálek - upozornil na chystanou korupci na ministerstvu životního prostředí
  • Ondřej Závodský - poukázal na korupci a rozkrádání peněz ve státní organizaci Zařízení služeb ministerstva vnitra
  • Jakub Klouzal - upozornil na nefungující standardní procesy v oblasti veřejných zakázek na ministerstvu zahraničních věcí
  • Věra Ježková - upozornila na pravděpodobně zmařenou investici polostátního podniku ČEZ do modernizace elektrárny Prunéřov

Rozumí prý i výtce Závodského, nadačního fondu i Transparency International, že by whistleblowing měl být upraven ve zvláštním zákoně, nikoli pouze formou "přílepku". Proč tomu tak není, je podle ní nasnadě: "Zcela nový komplexní zákon se setkal s odporem napříč resorty, tudíž k cíli postupujeme dílčími kroky, které jsou snáze prosaditelné," uvedla pro Lidovky.cz.

Do konce dubna má Peake předložit návrh novely už v paragrafovém znění. Jejím přínosem má být i zvýšení důvěryhodnosti Česka v zahraničí. O tom však whistleblower Závodský pochybuje. "Považuji za absurdní, že by nějaká zahraniční instituce mohla kladně hodnotit přijetí zákonné regulace, která fakticky nic neřeší a fakticky se blíží nulové variantě, s výjimkou faktu, že se do právního řádu České republiky dostane pojem whistleblowing a oznamovatel, jenž však nebude mít žádná práva," míní právník.

Autor: spa
  • Vybrali jsme pro Vás