10. ledna 2012 13:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda chce na úřednících ušetřit 22 miliard

Premiér Petr Nečas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Petr Nečas | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vláda chce do roku 2014 snížit administrativní zátěž tuzemských podnikatelů ve srovnání s rokem 2005 o 30 procent. Roční náklady na administrativu mají díky sérii opatření klesnout o 22 miliard korun.

Novinářům to řekl premiér Petr Nečas, který projekt na snižování administrativní zátěže prezentoval společně s ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou.

ČTĚTE TAKÉ:


V roce 2005 náklady na administrativu podle Nečase činily 73,7 miliardy korun a do roku 2010 se je podařilo snížit na 62,2 miliardy korun. V roce 2014 by pak měly obnášet 51,5 miliardy korun. Údaje se vztahují k ministerstvům průmyslu a obchodu, financí, práce a sociálních věcí, zdravotnictví, zemědělství a životního prostředí.

"Přihlásili jsme se k této práci (snižování administrativní zátěže) již v koalici, která byla ustavena v roce 2008 s tím, že jsme se administrativní náklady z roku 2005 rozhodli konkrétními kroky redukovat. Přineslo to výsledky a loni se podařilo snížit administrativní náklady o zhruba 12 miliard korun. V odbourávání zbytečných paragrafů chceme jít ještě dál," uvedl Nečas.

Například MPO má nyní podle Nečase v hledáčku zhruba 40 administrativních povinností, o jejichž zrušení uvažuje. Vláda chce mít také pod větší kontrolou přejímání evropské legislativy, aby tuzemské zákony nebyly přísnější než požaduje EU a zbytečně nezatěžovaly podnikatele.

Premiér připomněl, že například administrativní úspory v hodnotě 275 milionů korun podnikatelům přinesla novela živnostenského zákona, úsporu 400 milionů korun znamenala novela vodního zákona a v případě novely zákona o léčivech je úspora na úrovni 35 milionů korun. Stát zároveň snížil požadavky na statistické výkazy, což znamená úsporu 26 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz