Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid -4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda chce odstřihnout prostředníky od armádních miliard

Ministr obrany Alexandr Vondra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Alexandr Vondra. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Vláda schválila novelu zákona, která umožní armádní nákupy ze zahraničí bez prostředníků, informoval o tom zdroj obeznámený s jednáním kabinetu. Materiál předložil ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který ho pokládá za jeden z klíčových bodů programového prohlášení nynější koaliční vlády.

Zbraně a munici pro armádu už nebudou nakupovat zbrojní obchodníci, ale přímo stát přes nový Národní úřad pro vyzbrojování. Ministr obrany Alexandr Vondra včera představil nová pravidla, která dnes jako novelu zákona o zahraničním obchodu se zbrojním materiálem schválila vláda.

Vondra: Stát ušetří miliardy

Vondra očekává, že tím stát ušetří miliardy. "Provize činily deset a někdy i více procent," řekl Vondra. Jen v letech 2004 až 2007 armáda nakoupila výzbroj za 14 miliard korun. Od roku 1994, kdy současný ministr financí prosadil zákon o roli prostředníků při zbrojních nákupech, známý jako lex Kalousek, pořídila armáda zbraně a další vybavení za zhruba 120 miliard. Nejvíce obchodů pro stát uzavírala společnost Omnipol, kterou dnes vlastní děti Kalouskova přítele Richarda Hávy, a MPI Group, jejíž šéf Michal Smrž trávil dovolené s exministrem obrany Martinem Bartákem, jenž byl až do pondělí Kalouskovým náměstkem na financích.

K tématu

Přímé nákupy zbraní prošly vládou bez problémů, protože jsou součástí koaliční smlouvy i vládního programu. Kalousek však pochybuje o jejich smyslu. "Já koaliční dohody držím. Navíc principiálně: Já jsem s tím návrhem nikdy neměl žádný problém, jenom jsem vyvolal umělou vlnu rozhořčení svým názorem, že je naivní se domnívat, že tím stát zase až tolik ušetří. Neušetří," namítá Kalousek.

Kalousek: Zbrojaři se zaradují

Právě změn zbrojních nákupů místopředseda TOP 09 intenzivně využívá k útokům na ministra obrany: "Pokud jsem správně informován, tak pan ministr Vondra ozvučení a tlumočení pro předsednictví EU nakupoval také bez prostředníků a nemám pocit, že by na tom Česká republika nějak zvlášť vydělala."

Sám Kalousek spojuje zbrojní zakázky s ProMoPrem, kdykoliv k tomu dostane příležitost. "Zbrojaři budou mít radost. Bude-li pan ministr Vondra u nich poptávat materiál pro armádu stejně, jako poptával tlumočení a ozvučení u firmy ProMoPro, tak se budou mít jako v ráji. Zdůrazňuji tak, že to bude pouze odpovědnost ODS," reagoval Kalousek na rozhodnutí pondělní výkonné rady ODS, která Vondru podržela.

Čtěte také

Stát může teoreticky sám nakupovat výzbroj už dnes, prakticky je to ale velmi složité. Jedinou větší zakázkou, která se v posledních letech uzavřela bez prostředníků, bylo pořízení dvou airbusů.

Přímé nákupy mají dvě hlavní překážky: každou zakázku musí přímo schválit vláda, což není při obchodech přes licencované prostředníky nutné. V sekci pro vyzbrojování také nikdo z předchozích ministrů obrany nebudoval týmy jazykově vybavených obchodníků, schopných se světovými zbrojovkami vyjednávat.

Přímá cesta k maržím

V personální síle nemohly ministerské týmy konkurovat Hávovým ani Smržovým. Nikdo z lidoveckých ani sociálně demokratických politiků, kteří obranu ovládali, se o nic takového nesnažil, čímž otvírali zbrojařům cestu k vysokým maržím.

Armáda tak velmi často nakupovala stejné zboží za nesrovnatelně vyšší ceny než jiné evropské země. Pořídila si třeba 107 transportérů Pandur za 14 miliard korun, zatímco Portugalci jich mají za 10,7 miliardy korun 260.

Obrana nevyužívala ani společných nákupů v rámci Severoatlantické aliance přes její vyzbrojovací agenturu NAMSA. Podle serveru Česká pozice například Turci vyzbrojují výhradně přes NATO.

Poláci si zkusili srovnat, za kolik si jsou schopni zakázku zadat sami a za kolik přes NAMSA. V druhém případě byla cena poloviční. Alexandr Vondra tvrdí, že i nový Národní vyzbrojovací úřad bude společné alianční nákupy využívat.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!