Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vláda chce sněmovnou protlačit reformy, opozice chystá obstrukce

Bohuslav Sobotka a Petr Nečas na mimořádné schůzi sněmovny.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Sobotka a Petr Nečas na mimořádné schůzi sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA  Reformu penzí nebo snížení podpory stavebního spoření, které poslancům vrátil levicový Senát, znovu projednává sněmovna.

V úterý odpoledne začala klíčovými zákony nabitá schůze sněmovny. Poslanci by měli už naposledy hlasovat o reformách, které zamítl levicový Senát. Přehlasování senátorského veta si ale poslanci naplánovali až na závěr schůze příští týden. Nejdříve se vrhnou na schvalování státního rozpočtu.

ČTĚTE TAKÉ:


Projednat mají také daňovou reformu. Poslanci už ji projednali v prvním čtení a ještě ve středu ji bude probírat rozpočtový výbor. Mezi stranami vládní koalice i nadále panují nevyjasněné spory ohledně zrušení daňového zvýhodnění stravenek. Reforma také ruší dosavadní superhrubou mzdu se sazbou 15 procent a nahrazuje ji sazbou 19 procent.

Bouřlivá debata se čeká kolem schvalování nového občanského zákoníku, který předkládá ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), nebo zákona o veřejných zakázkách z pera ministerstva pro místní rozvoj.

ODS a Věcem veřejným se nelíbí pozměňovací návrh TOP 09, podle kterého by museli vlastnickou strukturu odkrýt nejen vítězové soutěží, ale také jejich subdodavatelé. Důchodovou reformu, snížení podpory stavebního spoření nebo zvýšení spodní sazby DPH z 10 na 14 procent Senát sněmovně vrátil už před 14 dny. Koalice je připravena veto 101 poslanci přehlasovat a poslat zákony k podpisu prezidentu Václavu Klausovi.

Včera se kvůli tomu sešly špičky koalice. Například zákon o zdravotnické záchranné službě, který prodlužuje limit příjezdu sanitky z 15 na 20 minut, Senát vrátil s pozměňovacími návrhy. "Některé vhodné připomínky senátorů můžeme ve sněmovně promítnout. Stalo se tak ostatně už mnohokrát v minulosti,“ řekl LN účastník schůzky a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík.

Opozice chystá obstrukce

ČSSD i KSČM však chtějí za každou cenu zabránit reformním zákonům, které mají platit již od 1. ledna 2012. Opozice chce o nich jednat tak dlouho, jak to bude možné. Čas na rozpravu je sice neomezený, vládní poslanci však mohou prosadit délku jednotlivých vystoupení ke každému zákonu na deset minut. Každý poslanec bude moct k předlohám hovořit maximálně dvakrát. I s tím ČSSD počítá, ke každému zákonu tak její poslanci budou moct hovořit celkem 1040 minut, do diskuze může kdykoliv vstoupit předseda Bohuslav Sobotka a místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek.  

"ČSSD odmítne reformy," řekl novinářům předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Jsou podle něho škodlivé a destabilizují veřejné rozpočty. "Využijeme všech možností, které nám dává ústava, aby nebyly schváleny," dodal Sobotka.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura po jednání poslaneckého klubu předestřel, že koaliční poslanci navrhnou jednání i po 21. hodině, šéf poslaneckého klubu TOP 09 a Starosty Petr Gazdík zase ujistil, že pokud zákony naprojdou na právě začínající schůzi, svolá koalice mimořádné, klidně i během Vánoc.

,
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!