24. října 2016 13:24, aktualizováno  15:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Osvojení dítěte partnera v homosexuálních párech? Vláda návrh odsouhlasila

Ptali jsme se lídrů: mají mít homosexuálové právo na adopci dětí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ptali jsme se lídrů: mají mít homosexuálové právo na adopci dětí? | foto: Shutterstock

PRAHA Ministři chtějí umožnit osvojení partnerova biologického dítěte v homosexuálních párech. V pondělí schválili návrh novely zákona o registrovaném partnerství, která s tím počítá. O změně, která by poskytla větší právní jistotu dětem v registrovaných partnerstvích, se diskutuje několik let. Obdobný návrh obsahuje poslanecká novela, jejíž projednávání sněmovna po bouřlivé debatě v červenci přerušila.

Novelu vládě předložil ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) společně s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem (za ANO). Proti podobným návrhům se dlouhodobě staví vládní KDU-ČSL, která je zastáncem tradiční rodiny.

Předseda lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek po jednání vlády řekl, že jeho strana pokládá současnou úpravu za dostatečnou a navrhovaná změna není nutná. Ministryně Šlechtová řekla, že ministři za hnutí ANO návrh podpořili.

Dienstbier po jednání kabinetu řekl, že na otázku jistě budou různé názory i ve sněmovně a každý poslanec bude hlasovat podle svého svědomí. „Respektuji, že toto není koaliční návrh ve smyslu koaliční smlouvy,“ řekl. Bělobrádek zdůraznil, že lidovci nejsou nijak vázáni předpis v Parlamentu podporovat, protože nejde o koaliční předlohu.

S návrhem novely, která by umožnila adoptovat partnerům dítě jejich protějšku, přišli už i zákonodárci předchozí sněmovny. Kvůli pádu Nečasovy vlády se ale předloha nestihla projednat. Novou verzi předložila skupina poslanců z různých stran hned po nástupu Sobotkovy vlády v roce 2014. Od té doby až do letošního července ležela norma ve sněmovně.

Spory ve sněmovně

Když se v červenci začala projednávat, vyvolala ostré spory mezi poslanci. Kritici varovali před dalším rozšiřováním práv homosexuálních lidí. Vyskytly se ale i extrémní názory. Například poslankyně za ČSSD Pavlína Nytrová během prvního čtení novely zákona na půdě sněmovny pronesla, že homosexuálové „budou chtít zlegalizovat sex s dětmi“ (více zde). Zastánci pak poukazovali na zájmy dětí. Projednávání novely bylo přerušeno a zatím se na program jednání nevrátila.

Mít dvě matky? Naprosto normální věc, říká mladík

Jaké je to vyrůstat v rodině se dvěma homosexuálními rodiči? „Beru to jako naprosto normální věc. Všichni by měli mít stejná práva a měla by to být samozřejmost,“ říká v rozhovoru pro server Lidovky.cz osmnáctiletý student z Mariánských Lázní Jakub Knittich, kterého vychovávají dvě matky. CELÝ ROZHOVOR NAJDETE ZDE

Jakub Knittich.

Autoři ministerského návrhu poukazují na to, že partner biologického rodiče nemá vůči dítěti, které společně vychovávají, plnohodnotná práva ani povinnosti.

Nemá automaticky právo na informace o jeho zdravotním stavu ani právo na udržování kontaktu s dítětem po rozchodu nebo úmrtí biologického rodiče. Nemá vůči dítěti vyživovací povinnost.

Proces takzvaného přiosvojení by měl být stejný jako u osvojení druhým manželem, který není biologickým rodičem dítěte. „Novela se týká dětí, u nichž jeden z partnerů je rodičem dítěte, tedy dětí, které stejně již v daných rodinách žijí, ať už z předchozího vztahu, nebo z umělého oplodnění. Pro dítě jsou oba rodiče zpravidla sice rovnocenní, jenže vztah s druhým partnerem není nijak právně ošetřen,“ uvedl Dienstbier.

Při sčítání lidu v roce 2011 žila ve stejnopohlavních rodinách asi tisícovka dětí. Nyní to pravděpodobně bude více, sdělila organizace Proud - Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu, která se zabývá problémy LGBT komunity. „Lesbickým párům se rodí stále více dětí, ať už máme na mysli prvorodičky, ale také narození v pořadí druhého a třetího dítěte do vztahu,“ uvedla.

Rychlejší vládní návrh

Návrh ministrů Dienstbiera a Pelikána je obdobný jako poslanecký návrh, který se nedaří projednat. Vládní návrh by mohl být projednán dříve a rychleji než poslanecký, uvádějí jeho autoři v důvodové zprávě.

Právo adoptovat děti partnera či partnerky by homosexuálním mužům a ženám přiznaly více než tři pětiny lidí, proti je necelá třetina, zjistil červnový průzkum CVVM. Server Lidovky.cz o něm informoval ZDE. V minulosti tuto myšlenku podpořilo devět členů vlády, proti se opakovaně vyjadřovali lidovci.

Výsledek ankety mezi českými právníky.

Výsledek ankety mezi českými právníky.

Zástupci neziskové organizace Proud rozhodnutí vlády vítají s nadšením. „Velmi si ceníme toho, že politikům není osud více jak tisícovky dětí, které vyrůstají ve stejnopohlavních párech lhostejný. Pevně věříme, že se novela (když se jedná o vládní návrh, který by měl mít prioritu) stačí v Poslanecké sněmovně projednat do konce volebního období. Moc času totiž nezbývá,“ píší ve vyjádření pro server Lidovky.cz.

„Stovky rodin jsou už z více jak tříletého čekání na novelu opravdu nervózní, mají strach z právních komplikací, a velmi bedlivě a dlouhodobě sledují vývoj celé situace. Neustále nás kontaktují a ptají se, proč přiosvojení biologických potomků nejde, když už Ústavní soud v červnu 2016 povolil gayům a lesbám žijícím v registrovaném partnerství adopce dětí z ústavní péče. Vznikl tak velký precedens,“ doplnili dále.

NOVELA ZÁKONA O REGISTROVANÉM PARTNERSTVÍ

  • Ústavní soud v červnu otevřel lidem žijícím v registrovaném partnerství cestu k individuálnímu osvojení dítěte. Svobodní gayové a lesby si do dosud teoreticky dítě jako jednotlivci osvojit mohli, po uzavření registrovaného partnerství už to nešlo.
  • Ve stejnopohlavních rodinách vyrůstalo v roce 2011 okolo tisíce dětí.
  • Nález soudu se ale přímo nevztahuje ke společnému osvojení. Nedopadá ani na situace, kdy registrovaný partner chce osvojit partnerovo dítě.
  • Novela zákona o registrovaném partnerství by měla umožnit přiosvojení dítěte partnera či partnerky v rámci registrovaného partnerství v případech, kdy má dítě právně pouze jednoho rodiče (pouze jeden rodič je uveden v rodném listu dítěte) nebo kdy druhý rodič o dítě nepečuje a dá souhlas s osvojením dítěte partnera.
  • V pondělí 24. října bude novelu zákona o registrovaném partnerství projednávat vláda.
skŠárka Kabátová, ČTK

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Technik elektronických systémů

PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč