Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Už prověřujeme, jak dostat peníze za letadla zpět, tvrdí Vondra

Česko

  7:00
PRAHA - Vyhozené stamiliony za nákup letounů CASA se mohou vrátit zpět do státní kasy. Vláda už sonduje možnosti, jak je dostat z Omnipolu, zprostředkovatele předraženého kontraktu.

Letoun Casa na letišti Kbely. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Pokud se ukáže, že obchod byl skutečně předražen o stamiliony, chce vláda podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) najít cestu, jak se jich domoci. "Právníci už tuto možnost prověřují," potvrdil serveru Lidovky.cz Vondra.

Možnost vymáhání peněz po Omnipolu připouští i premiér Petr Nečas (ODS). Chce však vyčkat, jak se případ vyvine.

Předraženo? Zveřejněte důkazy

Kriminalisté kvůli nákupu požádali už v úterý poslance o vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové (TOP 09). Právě ta byla při předraženém kontraktu v roli ministryně obrany.

Tím, že si nenechala vypracovat nezávislý znalecký posudek o „ceně obvyklé“, údajně porušila dva paragrafy – policisté ji viní ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

ČTĚTE TAKÉ:

Zároveň však poukázali na to, že stát by se dle názoru znalců mohl domáhat uniklých peněz po firmě, která obchod zajišťovala. Tedy zbrojní společnosti Omnipol, za níž stál Richard Háva, přítel ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Omnipol španělské stroje nakoupil u výrobce a následně armádě prodal. Podle detektivů však ČR letouny koupilo o 658 milionů dráže, než by odpovídalo tržní ceně.

Pro zvětšení rozklikněte

Vedení firmy takový scénář odmítá. Trvá na tom, že „cena odpovídá jak typu strojů, tak i stupni jejich vybavení a doprovodných služeb“. Generální ředitel společnosti Michal Hon pro server Lidovky.cz popřel, že by někdo z firmy měl být kvůli kauze obviněn.

„Trestní stíhání v té věci, pokud vím, nebylo s nikým od nás zahájeno,“ uvedl Hon s tím, že policie si od nich vyžádala jen smlouvy a účetnictví k nákupu. Vyzval proto žalobce ke zveřejnění znaleckého posudku, který vyčísluje možnou škodu pro český stát.

Informační embargo

K takovému kroku se však zatím nikdo nechystá. Dozorující státní zástupce uvalil na případ informační embargo, prozradit detaily posudku odmítlo i vedení firmy American Appraisal, které posudek dodalo.

„Mohu potvrdit, že jako znalecký ústav v oboru ekonomika podáváme na žádost státních orgánů znalecké posudky, které se obvykle zabývají hodnotou majetku. Nepřísluší nám hodnotit nic více, obraťte se s dalšími dotazy na policii,“ vzkázal LN ředitel firmy Jiří Krch.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Spory se vedou i o to, zda Parkanová měla povinnost posudek vypracovat. Její pozici paradoxně posílil šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Sám v roce 2006 jako ministr financí ministrovi obrany Karlu Kühnlovi napsal, že u vojenského majetku nelze stanovit cenu. Nejvyšší kontrolní úřad naopak má postup policie za správný.

Policie v případu letounů CASA podezírá z trestného činu kromě bývalé ministryně i Jiřího Staňka. Ten byl podřízeným Parkanové, vedl na ministerstvu sekci vyzbrojování. Podobně jako Parkanová obvinění odmítá.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...